•  

      Akcja czytelnicza – „Zaproś książkę do biblioteki ”

      pastedGraphic.png

      Miło nam poinformować całą społeczność szkolną, że udało nam się w tym roku pozyskać fundusze w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, przyznane m.in. na zakup książek dla dzieci i młodzieży do biblioteki szkolnej. W związku z tym zachęcamy uczniów, rodziców i nauczycieli do podzielenia się propozycjami tytułów książek, w posiadanie których mogłaby się wzbogacić szkolna biblioteka. Informację o książkach (autor, tytuł) można wysłać drogą elektroniczną lub przynieść osobiście do biblioteki. Czekamy na ciekawe propozycje tytułów do 30 kwietnia br.

    • Dnia 7 marca został rozstrzygnięty konkurs na imię dla naszej bibliotecznej sowy. W konkursie wzięło udział 27 uczniów z klas I – VI. Najbardziej spodobały się nam imiona wymyślone przez Jurka Florczuka z klasy IVa – Bibliosówka oraz przez Wiktora Dymela z klasy IIIc i Tadeusza Trzaskowskiego z klasy Ia – Poczytajka. Od dzisiaj sowa nosi imiona Bibliosówka Poczytajka.

       

    • CO  SŁYCHAĆ  W  BIBLIOTECE…

               W ramach promocji czytelnictwa biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów kilka ciekawych konkursów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży.

      • Na początku grudnia wszyscy już myślą o Świętach Bożego Narodzenia. By zachęcić dzieci do zapoznania się z książkami o tej tematyce oraz tradycjami wigilijnymi z różnych krajów, kolędami, potrawami, ciekawostkami,  itp. biblioteka zaproponowała udział w konkursie „Wyzwania świąteczne”. Dzieci z klas I-IV miały do wykonania codzienne zadania, w formule podobnej do kalendarza adwentowego. Konkursem zainteresowało się ok 50 uczniów. Rozlosowano nagrody i rozdano drobne upominki.

       

      • Ogłosiłyśmy również konkurs na imię dla Sowy bibliotecznej. Nasza Sowa zaprasza codziennie dzieci do czytelni.

      • 18 stycznia to Dzień Kubusia Puchatka. W naszej bibliotece uczciliśmy go wystawką tematyczną. Zapraszamy!!

       

      • Kolejną naszą propozycją jest konkurs pt. „By CZYTAĆ Ci się chciało, ZAKŁADKĘ zrób wspaniałą” (konkurs dla wszystkich uczniów). Popatrzcie, jakie dzieła powstały! Do tej pory zebrałyśmy ponad 30 zakładek. Prace można przynosić do biblioteki do 27 stycznia br.

       

      • A oto nasi najmłodsi czytelnicy, którzy tłumnie odwiedzają czytelnię na każdej przerwie. Mamy także chętnych na pomocników – to często odwiedzający nas uczniowie z klasy IV i starszych klas; zapoznają się oni z księgozbiorem, podają lektury i odkładają oddane książki na półki. Biblioteka jest również azylem, oazą ciszy dla dzieci, które męczy hałas szkolny.

       

      NIEUSTAJĄCO  ZAPRASZAMY  DO  BIBLIOTEKI!!!!!

      • „Mała książka –Wielki człowiek”

      • Zamiłowanie do książek i czytania należy wzbudzać w dziecku od najmłodszych lat.  Odpowiednio dobrane pozycje rozwijają umysł i wyobraźnię. Dzięki czytaniu książek dziecko  uczy się wyrażać własne myśli oraz mówić o różnych rzeczach. Dziecko, któremu rodzice regularnie czytają ma szerszy zasób słownictwa i wypowiada się dużo lepiej, niż to, któremu nikt nie czyta książek.

        W ramach kampanii „Mała książka –wielki człowiek” nasza szkoła otrzymała wyprawki czytelnicze. Do samodzielnego czytania zostali zaproszeni uczniowie klas I przy udziale rodziców i dziadków.

        Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

      • Mamo! Tato! Przytul i poczytaj!

      •          Zgodnie z tradycją szkoły, w październiku, w ramach projektu animacji środowiska lokalnego pt. „Mamo! Tato! Przytul i poczytaj!”, odbyły się uroczyste pasowania uczniów poszczególnych klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Uczestnicząc w różnych konkursach i quizach, dzieci zapoznały się z zasadami korzystania z naszej biblioteki i wypożyczyły swoje pierwsze książeczki.  Mamy nadzieję, że będą aktywnymi czytelnikami.

         

         

         

    • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

      19 lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w bibliotece szkolnej uczniowie klas I – III rozwiązywali krzyżówki. Była to intelektualna gimnastyka dla  ich mózgu . Po tych zmaganiach, każdy z uczestników otrzymał drobny upominek.

               

    • Pasowanie na czytelników klas I

      W drugiej połowie października – zgodnie z tradycją naszej szkoły – odbyły się uroczyste pasowania uczniów klas I na czytelników biblioteki (w każdej z klas oddzielnie). Ze względu na sytuację pandemiczną przebieg tych zajęć był nieco skromniejszy niż zwykle to bywało, jednakże pierwszaki mogły zapoznać się z zasadami korzystania z biblioteki, pięknie rozwiązały zadania do tego potrzebne  i wypożyczyły swoje pierwsze książeczki. Zamiast żywych postaci z baśni odwiedziły nas postaci zrobione z włóczki, patronujące naszej bibliotece: Sowa Mądra Głowa i Królewna Grypa ze szkolnej baśni. Został również ogłoszony konkurs plastyczny na stworzenie postaci z zaproponowanej baśni w dowolnej technice plastycznej.

    • Kochani!

      W ramach zdalnego nauczania napisałam specjalnie dla Was wszystkich nową bajkę. Zachęcam do przeczytania jej samodzielnie lub wspólnie z rodzicami – jak chcecie. Nauczyciele z klas I-III mogą wykorzystać jej tekst w zajęciach edukacyjnych.

      Zapraszam serdecznie! Życzę miłej lektury!

       

       

       

       

    • Wyniki konkursu „Biblioteka moich marzeń”

      klasy: I – III

      I miejsce:  Łukasz Jankowski, kl. 2b
      II miejsce:  Patrycja Wilgatek,  kl. 2c
      III miejsce:  Maja Chmiel, kl. 2c

      klasy IV – VIII

      I miejsce:  Agata Pakuła, kl. 8b
      II miejsce:  Zuzia Skalska, kl. 4c

      Gratulujemy!

      Prace konkursowe:

       

         


       

    • Zwrot kompletu podręczników

      15.06 – zwrot podręczników kl. IV i kl. V, godz. 10.00 – 15.00
      18.06
      – zwrot podręczników kl. VIII , godz. 10.30  - 12.00 (ewentualnie piątek 19.06)
      19.06 – zwrot podręczników kl. VI i VII, godz. 10.00 – 14.00

      1. Zwrot podręczników następuje w całych wypożyczonych kompletach. Z książek należy usunąć okładki (z wyjątkiem samoprzylepnych) oraz zapisane ołówkiem notatki. Obowiązkiem rodzica/opiekuna prawnego i ucznia jest zwrócenie uwagi na czystość oraz estetykę książki – wyprostowanie pogiętych kartek, zagiętych rogów czy sklejenie rozdarć.
         
      2. Komplet podręczników powinien być zapakowany w plastikową torbę opisaną na zewnątrz: imię, nazwisko oraz klasa ucznia.
         
      3. Tak przygotowany zestaw należy podać pracownikowi szkoły, który odłoży  go w wyznaczone miejsce.
         
      4. Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych podręczników. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia podręcznika, rodzic zobowiązany jest do dokonania wpłaty za podręcznik na podane konto, o czym zostanie poinformowany  poprzez dziennik Librus lub za pomocą innych narzędzi komunikacji.
         
      5. Za podręczniki zgubione/zniszczone rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są dokonać wpłaty na konto szkoły:
         

      nr konta 61 1030 1508 0000 0005 5079 1064


      Przy dokonywaniu wpłaty prosimy o dokładne wpisywanie tytułu płatności, który powinien zawierać:
      imię i nazwisko dziecka, klasa, tytuł podręcznika.

      1. Wartość poszczególnych podręczników podana jest na stronie biblioteki w zakładce Uszkodzone,  zniszczone lub nie zwrócone podręczniki.
         
      2. Kserokopię dowodu wpłaty należy przesłać na adres e-mail:  biblioteka.norwid255@op.pl

       

    • Wznowienie pracy biblioteki szkolnej
      od 26 maja

      wtorek: 10.00 – 14.00
        środa: 10.00 – 14.00

    • TAK TEŻ MOŻNA SPĘDZAĆ BEZPIECZNIE CZAS W DOMU – Moje sposoby na nudę…

      „Postać z bajki filmowej”

      Zgadniecie, kto to jest? Może spróbujecie narysować…



    •  

    • W ramach zdalnego nauczania i popularyzowania czytelnictwa publikujemy na naszej stronie recenzje książek dla dzieci i młodzieży. Oto pierwsza z nich: szkic do recenzji książki Krystyny Boglar pt. „Kieszeń pełna elfów”.

      Zachęcam wszystkich – uczniów, nauczycieli i rodziców – do przeczytania jej w wolnej chwili. Pozdrawiam serdecznie!



    •  

    • Biblioteka szkolna włączyła się do projektu innowacyjnego „Lekturki spod chmurki”, koordynowanego przez panią Martę Siergiej, przygotowując tematyczną wystawkę książek pt. „Zwierzęce lekturki spod chmurki”.

      Znalazły się na niej książeczki o zwierzętach żyjących dziko oraz domowych.
      Wystawka cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów.

       

       

        • Spotkanie autorskie z p. Katarzyną Izbicką

        • 18 grudnia w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z panią Katarzyną Izbicką. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z  klas: 8a,  8b i 7a. Pani Katarzyna Izbicka to bardzo młoda, debiutująca autorka książek młodzieżowych fantasy. Początkowo udostępniała je w Internecie. Autorka zaprezentowała uczestnikom swoje książki pt. „Dzieci Gwiazd i Lustra Lodu” i „Dzieci Gwiazd i Języki Ognia”. W trakcie spotkania pani Kasia przeczytała fragment jednej ze swoich powieści, jak również opowiadała, co jest dla niej inspiracją do pisania. Młodzież słuchała z zainteresowaniem i zadawała różne pytania. Spotkanie było bardzo udane. Postaramy się utrzymywać kontakt z młodą autorką i zaprosić ją ponownie w przyszłym roku.

           

          Galeria zdjęć z tego wydarzenia

    • Z okazji Dnia Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej odbył się konkurs „Mój ulubiony Miś - bohater książki”.

      Otrzymaliśmy wiele prac. Za wszystkie dziękujemy.

      Galerię prac można obejrzeć tutaj

      • Światowy Dzień Pluszowego Misia

      • 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w bibliotece szkolnej zorganizowaliśmy wystawkę książek pt. Misie – bohaterowie naszych książek. W naszej bibliotece zawsze można przytulić się do misia i poczytać.

         

          

        • Pasowanie na czytelników klas I

        • 13 i 15 listopada odbyło się w bibliotece szkolnej uroczyste pasowanie na czytelników uczniów wszystkich klas I. W spotkaniu wzięły udział postacie z baśni, w które wcieliły się dziewczęta z Koła Przyjaciół Biblioteki.

          Mali czytelnicy odgadywali tytuły bajek i inne słowne zagadki związane z książkami. Zapoznali się także z zasadami korzystania z biblioteki i czytelni, zwłaszcza z obowiązkiem przenoszenia książek w plastikowych koszulkach. Następnie zostali pasowani na czytelników biblioteki i otrzymali pamiątkowe zakładki. Wypożyczyli również swoje pierwsze książeczki. Mamy nadzieję, że wszyscy nowo pasowani uczniowie będą wiernymi miłośnikami książek i czytania.

           

          Cała galeria zdjęć z tego wydarzenia

    •     

        

       

      • Dzień Głośnego Czytania książki


      • Renaty Piątkowskiej pt. „Gang słodziaków.

        Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z Leśnej Polany”

        Podobnie, jak w ubiegłym roku, w dniach 23-27 września, dzieci z klas O-III  mogły zapoznać się w bibliotece szkolnej z najnowszymi przygodami bohaterów Gangu Słodziaków. Czytanie książki zostało połączone z Ogólnopolskim  Dniem Głośnego Czytania,  który przypada  na 29 września. Dzieci zostały zapoznane z zasadami II edycji konkursu: „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, który ma je inspirować do systematycznego, codziennego czytania.

          

          

         

    • Wystawka ścienna: Jak zmieniała się książka?

       

       

      Wystawka nowości

       

       

      Konkurs poetycko-plastyczny: Jesienny pociąg