Od września 2020 roku w naszej szkole realizowany jest projekt Erasmus+ Akcja 1 Mobilność kadry edukacji szkolnej pod tytułem Europa bliżej nas – uczymy się przez doświadczenie. Projekt będzie realizowany do 31 sierpnia 2022 roku a jego budżet wynosi 42.565,00 EUR.
Zaplanowane rezultaty naszego projektu:
- Rezultatem projektu będzie zyskanie lepiej wykształconej kadry – nauczycieli otwartych i tolerancyjnych, o wyższych kompetencjach interpersonalnych, kulturowych, językowych i metodycznych. Wśród kadry zostaną upowszechnione idee mobilności i uczenia się przez całe życie. Stworzymy plan doskonalenia zawodowego kadry i w kolejnych latach będziemy proponować nauczycielom korzystanie z nowych form rozwoju.
- Uczniowie zyskają dostęp do wiedzy na wyższym poziomie – będą korzystali z zalet nowych scenariuszy lekcji bogatych w treści kulturowe i europejskie, innowacji pedagogicznych i autorskich programów nauczania dla przedmiotów prowadzonych metodą CLIL w oddziałach dwujęzycznych (biologia, WOS, historia), wydarzeń proeuropejskich i projektów międzynarodowych (wymiany, wycieczki zagraniczne, eTwinning).
- Jako szkoła w końcu będziemy mogli rozpocząć współpracę międzynarodową w wybranych kierunkach – głównie dzięki pozyskaniu zagranicznych partnerów, zyskaniu wiedzy i praktycznego doświadczenia w zakresie zarządzania projektami, pozyskiwania funduszy unijnych i prowadzenia współpracy ponad granicami krajów. Wśród rezultatów długofalowych należy wymienić zyskanie przez szkołę opinii placówki europejskiej, która oferuje uczniom i kadrze wiele dróg rozwoju. Na przestrzeni 5 lat będziemy mieli wdrożone nowe plany mobilności oraz współpracy europejskiej i będziemy konsekwentnie je realizować. Spodziewamy się wzrostu wyników edukacyjnych uczniów, szczególnie w zakresie języków obcych.
Ogólne informacje o programie Erasmus+
(źródło: https://erasmusplus.org.pl/strony-informacyjne/informacje-o-programie/):Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Jego całkowity budżet wynosi 14,7 mld euro. Erasmus+ opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat, i jest wynikiem połączenia następujących europejskich inicjatyw realizowanych przez Komisję Europejską w latach 2007-2013: programu „Uczenie się przez całe życie”, programu „Młodzież w działaniu”, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink, oraz programów współpracy z krajami uprzemysłowionymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego.
Ogólne zadania:
Program Erasmus+ został opracowany tak, aby wspierać kraje uczestniczące w programie w zakresie efektywnego wykorzystywania potencjału kapitału społecznego oraz promowania idei uczenia się przez całe życie. Erasmus+ to również odpowiedź na potrzeby współczesnej Europy oraz wyzwania, które przed nią stoją. Najważniejsze z nich zostały przedstawione poniżej.
- Stopa bezrobocia młodzieży w całej Unii Europejskiej wynosi ok. 20 proc., a w niektórych państwach członkowskich nawet ponad 50 proc., z tego też powodu walka z nim stała się jednym z najpilniejszych zadań rządów europejskich. Erasmus+ ma pomóc przezwyciężyć ten kryzys, wzmacniając i usprawniając systemy edukacji i szkoleń oraz umożliwiając obywatelom zdobywanie umiejętności wymaganych dziś przez pracodawców.
- Program Erasmus+ został opracowany tak, aby wspierać starania krajów uczestniczących w programie na rzecz efektywnego wykorzystywania potencjału umiejętności ludzkich i kapitału społecznego Europy, potwierdzając jednocześnie zasadę uczenia się przez całe życie przez powiązanie wsparcia na rzecz uczenia się formalnego, pozaformalnego i nieformalnego w dziedzinach kształcenia, szkolenia i sportu. Program zwiększa również możliwości z zakresu współpracy i mobilności dotyczące krajów partnerskich, przede wszystkim w dziedzinie szkolnictwa wyższego i młodzieży.
- Erasmus+ pomaga promować systemowe reformy w krajach uczestniczących zgodnie ustaleniami na szczeblu Unii Europejskiej. W tym zakresie konieczne jest również zapewnienie organizacjom młodzieżowym i osobom pracującym z młodzieżą możliwości szkolenia oraz współpracy w celu nadania pracy z młodzieżą wymiaru europejskiego.
- W ramach jednego z nowych elementów wprowadzonych w traktacie lizbońskim Erasmus+ będzie wspierać działania z zakresu sportu powszechnego w krajach uczestniczących w programie oraz promować europejską współpracę polityczną w dziedzinie sportu.
Program Erasmus+ przyczynia się m.in. do:
- osiągnięcia celów strategii „Europa 2020”;
- osiągnięcia celów strategicznych ram europejskich współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia („ET 2020”);
- osiągnięcia ogólnych celów odnowionych ram europejskiej współpracy na rzecz młodzieży (na lata 2010-2018);
- rozwoju europejskiego wymiaru sportu zgodnie z planem prac UE w dziedzinie sportu;
- promowania europejskich wartości zgodnie z art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej.
Relacje nauczycieli z wyjazdów na szkolenia:
Język niemiecki dla nauczycieli - metodologiczny kurs w Wiedniu
Kurs języka angielskiego na Cyprze
Kurs języka francuskiego wraz z kulturą i sztuką dla nauczyciela muzyki i plastyki
Intensywny kurs języka hiszpańskiego w Madrycie
Intensywny kurs języka hiszpańskiego w Maladze
Język hiszpański dla nauczycieli - metodologiczny kurs w Sevilli
Kurs języka angielskiego na Malcie
- Rezultatem projektu będzie zyskanie lepiej wykształconej kadry – nauczycieli otwartych i tolerancyjnych, o wyższych kompetencjach interpersonalnych, kulturowych, językowych i metodycznych. Wśród kadry zostaną upowszechnione idee mobilności i uczenia się przez całe życie. Stworzymy plan doskonalenia zawodowego kadry i w kolejnych latach będziemy proponować nauczycielom korzystanie z nowych form rozwoju.
eTwinning:
Zadania wykonane w ramach projektu:
Zadania wykonane w ramach projektu:
Calendario de las fiestas polacas
Día Nacional de Recuerdo del Levantamiento de Varsovia
Día Nacional de la Independencia de Polonia
- Ekowojownicy - ogólnopolski projekt edukacyjny dla klasy 7a i 7b
Plakaty projektu:
Odznaka jakości: