O Bibliotece
Biblioteka w naszej szkole prowadzona jest przez mgr Dorotę Gawdę-Przybycińską i mgr Barbarę Jasińską
– nauczycieli-bibliotekarzy .
Biblioteka szkolna w Szkole Podstawowej Nr 255 to miejsce od lat tętniące życiem, wciąż rozwijające się i zmieniające, w którym podejmowane są różne działania propagujące książki i czytelnictwo, a także – od kilku lat – upowszechniające technologię informacyjną, na forum szkoły i w środowisku lokalnym.
Od wielu lat prężnie działają: Koło Przyjaciół Biblioteki, do którego należą również dorośli absolwenci szkoły oraz łącznicy klasowi.
Szczególną opieką otaczani są uczniowie, którzy po raz pierwszy stykają się z biblioteką, gdyż z naszych obserwacji wynika, że pierwszy pozytywny kontakt z książką i biblioteką procentuje miłością do książek, nauki i czytania na całe życie. W związku z tym w 2000 r. został wdrożony (kontynuowany i modyfikowany, realizowany cyklicznie co roku) projekt animacji środowiska lokalnego pt. Mamo! Tato! Przytul i poczytaj!; (nasz projekt powstał znacznie wcześniej niż znana akcja "Cała Polska czyta dzieciom"). Obejmuje on, m.in. takie imprezy, jak:
- uroczyste pasowanie na czytelników uczniów klas I z udziałem zaproszonych rodziców, połączone z inscenizacjami przygotowanymi przez Koło Przyjaciół Biblioteki;
- specjalne wystawki książek dla maluchów;
- pedagogizację rodziców w zakresie pożytków płynących z czytania dzieciom.
Z inicjatywy biblioteki realizowane były liczne programy autorskie zajęć pozalekcyjnych w ramach akcji "Otwarte drzwi", "Równe szanse", Zajęcia międzyszkolne" i inne, wzbogacające ofertę edukacyjną szkoły, prowadzone przez nauczyciela-bibliotekarza, m.in.:
- Uczymy się bawiąc – Zajęcia wyrównawczo-utrwalające dla uczniów klas I- IV z wykorzystaniem multimedialnych programów edukacyjnych.
- Przyjemnie spędzam czas z lekturą i wydaję własną książkę – autorski program zajęć pozalekcyjnych.
- Filmowy Klub Przyjaciół Biblioteki – zajęcia obejmujące m.in.: projektowanie przez uczniów prezentacji multimedialnych w programie PowerPoint, pisanie scenariuszy filmów i inne.
- Dodatkowy język polski dla cudzoziemców (m.in. z wykorzystaniem edukacyjnych programów multimedialnych).
- Warsztaty dziennikarsko- literacko- komputerowe dla uczniów klas IV-VI.
- Zajęcia edukacyjno-wspierające dla uczniów klas VI, przygotowujące do sprawdzianu kompetencji.
- Zajęcia indywidualne wspierające uczniów.
Ogromną wagę przywiązuje się w naszej bibliotece do ukazania dzieciom pożytków płynących z umiejętności czytania – realizuje się to łącząc w różnych zajęciach (również opiekuńczych) walory dydaktyczne i wychowawcze książki z walorami nowoczesnych technologii komputerowych, w myśl zasady: do korzystania w pełni z możliwości nowoczesnych urządzeń informacyjnych (komputerów, tabletów, telefonów komórkowych i in.) niezbędna jest umiejętność czytania.
W latach 2006/2011 realizowany był projekt współfinansowany przez Unię Europejską o nazwie "Multimedialne Centrum Informacji w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych", w bibliotece funkcjonuje Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM). ICIM – oprócz swojego głównego celu – odgrywa także dużą rolę w popularyzacji biblioteki tradycyjnej i jej zbiorów książkowych w środowisku szkolnym.
Biblioteka szkolna jest od wielu lat także azylem dla uczniów, potrzebujących spokoju i ciszy. Znajdują w niej opiekę m.in. uczniowie nie chodzący na zajęcia religii, zwolnieni z różnych przedmiotów lub czekający na zajęcia pozalekcyjne. Od kilku lat notujemy także rekordową liczbę dzieci, odwiedzających w czasie przerw czytelnię szkolną, głównie z klas I–III.
Biblioteka ściśle współpracuje z różnymi instytucjami i organizacjami oświatowymi i kulturalnymi, m.in. Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką - Filia Praga Południe (współorganizujemy dla uczniów cykliczne spotkania z autorami książek dla dzieci), Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich (szkolenia dla nauczycieli-bibliotekarzy, wymiana doświadczeń) oraz Zarządem Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Dzielnicy Praga-Płd., Wawer, Wesoła (gromadzenie m.in. przepisów prawnych dla nauczycieli i poradnictwo związkowe).
W r. szk. 2014/15 wzięliśmy udział w konkursie „Książki naszych marzeń” i otrzymaliśmy m.in. dotację rządową na zakup książek do biblioteki. W tym samym roku złożyliśmy także wniosek o modernizację biblioteki ze środków budżetu partycypacyjnego; nasz projekt wygrał i został zakwalifikowany do realizacji w 2016 r.
Księgozbiór biblioteki jest permanentnie unowocześniany tak, aby nie zabrakło w nim nowych i atrakcyjnych książek dla dzieci i młodzieży. Z inicjatywy biblioteki, w porozumieniu z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej i języka polskiego, wymieniany jest także sukcesywnie kanon lektur szkolnych. Potrzeby w tym zakresie są uzupełniane nowatorskim pomysłem udostępniania brakujących lektur szkolnych w formie plików elektronicznych.
Dokładamy wszelkich starań, aby biblioteka szkolna była miejscem przyjaznym dzieciom i pomocnym rodzicom. Z pełną świadomością staramy się realizować w stosunku do czytelników przesłanie sformułowane przez R. Tagore:
Biblioteka jest wielka przez swą gościnność!
ZAPRASZAMY!
INFORMACJA O publikowaniu tekstów lektur szkolnych
Chcąc wyjść naprzeciwko Państwa oczekiwaniom, będziemy publikować na naszej stronie w zakładce "Biblioteka" trudno dostępne teksty obowiązujących w naszej szkole lektur szkolnych (w przypadku mniejszych objętościowo utworów), bądź umieszczać link do adresu internetowego, gdzie książka jest dostępna w formie elektronicznej (bezpłatny Audiobook lub format PDF do wydrukowania lub plik do czytania on- line).
Teksty lektur bądź linki do elektronicznych plików będą sukcesywnie uzupełniane, według potrzeb poszczególnych klas.
Na początek publikujemy wykaz audiobooków- lektur szkolnych dostępnych bezpłatnie w Internecie na stronie: www.wolnelektury.pl
ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZEJ SZKOLNEJ MEDIOTEKI!
WYKAZ AUDIOBOOKÓW / LEKTUR SZKOLNYCH -
DOSTĘPNYCH BEZPŁATNIE W INTERNECIEwolnelektury.pl.katalog/audiobooki/
Lp. Autor Tytuł 1 Andersen J. Ch. Brzydkie kaczątko 2 Calineczka 3 Dziewczynka z zapałkami 4 Królowa Śniegu 5 Defoe D. Robinson Cruzoe 6 Domańska A. Historia żółtej ciżemki 7 Gomulicki W. T. Wspomnienia Niebieskiego mundurka 8 Grimm J. W. Baśnie (wybór) 9 Kipling R. Księga dżungli 10 Oppman A. Kot w butach 11 Śpiąca królewna 12 Syrena 13 Bazyliszek 14 Złota kaczka 15 Sienkiewicz H. W pustyni i w puszczy 16 Stevenson R. L. Wyspa skarbów 17 Thackeray W. M. Pierścień i róża 18 Twain M. Przygody Tomka Sawyera Teksty różnych legend polskich (będących w lekturze klas I-IV) oraz teksty wybranych mitów greckich (będących lekturą w klasie V) są dostępne w internecie na stronie:
ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA!!!