Co u nas słychać 2018/2019
Konkurs ASY Z 1 KLASY
We wtorek 11.06 uczniowie klas pierwszych mieli okazję zmierzyć się w konkursie ASY Z 1 KLASY, w której nagrodą było zdobycie tytułu Superpierwszaka. Konkurs zorganizowały wychowawczynie klas pierwszych - Beata Kamińska i Marta Siergiej. Na pytania konkursowe uczniowie odpowiadali za pomocą tabletów i aplikacji Kahoot, co okazało się nie lada atrakcją. Aby wygrać należało nie tylko prawidłowo odpowiedzieć na pytanie, ale również zrobić to szybciej od innych. Wyniki konkursu są umieszczone na stronie szkoły. Wszystkim uczniom dziękujemy za wspaniała zabawę! Gratulujemy wiedzy!
Klasy 3a i 3b na Zielonej Szkole
W dniach 10-12 czerwca klasy 3a i 3b wybrały się na zieloną szkołę na Kujawy. Pierwszego dnia dzieci odwiedziły Kruszwicę, a w niej słynną Mysią Wieżę. Następnie przeniosły się do prehistorii podczas zwiedzania parku rozrywki Zaurolandia w Rogowie. Drugi dzień również upłynął pod znakiem spotkań z historią - uczniowie zwiedzili osadę w Biskupinie. Ostatni dzień poświęcony był na zwiedzanie Torunia, a w nim między innymi Muzeum Piernika. Mimo upałów, wszyscy wrócili do Warszawy szczęśliwi.
Zapraszamy do obejrzeniacałej galerii zdjęć z tego wydarzenia
Dzień Rodziny z klasą 3a
5 czerwca o godz. 17.00 odbyło się spotkanie rodziców i dzieci z klasy 3a w ramach obchodów Dnia Rodziny.
Uczniowie zaprezentowali się w przedstawieniu p.t. "Baśniowy ambaras", a także powiedzieli kilka wierszy i zaśpiewali piosenki dla swoich mam i tatusiów. Było naprawdę miło.
Na zakończenie każdy rodzic otrzymał od swojego dziecka zrobiony własnoręcznie upominek.
Niezwykłe spotkanie w LIONS CLUB WARSZAWA GENTIUM
22 maja odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z niezwykłą osobą Panią Jadwigą Leszczyńską, uczestniczką Powstania Warszawskiego.
Uczniowie klas czwartych, szóstych oraz siódmych, wraz z nauczycielem historii p. Iwoną Szkodzińską, uczestniczyli w żywej lekcji historii opowiedzianej przez naocznego świadka tamtych wydarzeń. Uczniowie mieli okazję zadawać pytania dotyczące Warszawy z czasów okupacji i jej mieszkańców. Pani Jadwiga opowiadała o tamtej Warszawie - zniszczonej, pełnej ludzkiego cierpienia, o trudach każdego dnia, o braku wody i tajnym nauczaniu.
Pani Jadwiga apelowała również o to, aby dzieci doceniały, że mogą żyć w pięknym i bezpiecznym mieście, aby korzystały z możliwości jakie mają, a w szczególności dbały o swoje wykształcenie.
Spotkanie zostało zorganizowane przez stowarzyszenie LIONS CLUB WARSZAWA GENTIUM, które jest członkiem The Association of Lions Clubs International, akredytowanej przy ONZ, największej na świecie pozarządowej organizacji humanitarnej działającej w 206 krajach świata poprzez ponad 46000 klubów zrzeszających blisko milion czterysta tysięcy członków.
Kluby Lions działają pod hasłem „We Serve”.
"Od ziarenka do bochenka" z kl. 1b i 1c
21.05 uczniowie klas 1b i 1c mieli okazję poznać drogę jaką musi przejść chleb,aby trafić do naszych domów. Nasz program odbywał się w Gościńcu Wiecha pod Kawęczynem. Całodniowa wycieczka obfitowała w moc atrakcji. Uczniowie zostali powitani staropolskim zwyczajem- chlebem i solą, mieliśmy okazję zwiedzać stare zabytkowe młyny, dawną piekarnię, kuźnię czy stodołę. Był też czas na lekcje w 100-letniej szkole oraz karmienie zwierząt w mini zoo. Nie lada przeżyciem była przejażdżka po okolicznych polach specjalną bryczką, nie zabrakło też miejsca na wspólne zabawy oraz ognisko. Nasz wyjzd zakończył się wspólnymi tańcami. Wszscy szczęśliwi, uśmiechnięci i z nową wiedzą wrócliśmy z tej wyprawy. Zapraszamy do zdjęć z naszego wyjazdu.
Festyn rodzinny "Gdzie woda, tam przygoda"
Tegoroczny festyn rodzinny odbył się 29 maja pod hasłem: ,,Gdzie woda, tam przygoda”. Festyn rodzinny zapisał się na stałe wśród imprez organizowanych przez SP 255. Jest okazją do wspólnej zabawy, ciekawego spędzenia czasu, spotkań i miłych rozmów. Licznie przybyłych na imprezę gości witała Pani Dyrektor Małgorzata Wiaderna–Celebak. Swoją obecnością zaszczycił nas Wiceburmistrz Dzielnicy Praga Południe Jarosław Karcz.
Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji. Na gości czekały stanowiska, gdzie odwiedzający mogli spróbować swoich sił wykonując ciekawe i różnorodne zadania. Imprezę uświetnił aktorski występ zespołu nauczycielskiego oraz uczniowskiego kabaretu ,,Szpila”. Tradycją naszej imprezy jest konkurs ortograficzny dla Rodziców, który cieszy się zawsze dużym powodzeniem. Najmłodsi mogli spróbować swoich sił w specjalnie na tę okazję przygotowanych przez nauczycieli konkursach i quizach z super nagrodami. Na miłośników tańca czekały pokazy taneczne, a na amatorów ruchu czekał mecz piłki siatkowej. Jak zawsze, dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa. Na licznie przybyłych entuzjastów dobrej zabawy czekała kawiarenka "U Cypriana", która serwowała domowe ciasta upieczone przez Rodziców, napoje ciepłe i zimne. Powodzeniem cieszyły się również dania ciepłe, które skusiły swoim aromatem niejednego gościa.
Różnorodność proponowanych form spędzenia czasu spowodowała, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Tę wspaniałą imprezę zakończyło losowanie nagród, które zawdzięczamy naszym hojnym sponsorom.
3a odwiedziła Multicentrum na Białołęce
22 maja klasa 3a odwiedziła Multicentrum na Białołęce. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w 3 różnych kreatywnych formach zajęć - tworzyły własną muzykę, budowały z klocków wiatraki, grały w gry edukacyjne. Było bardzo ciekawie.
Wielu uczniów zadeklarowało, iż chętnie jeszcze raz tam wróci z rodzicami.
Święto Dobrego Sąsiedztwa na Grochowie
22 maja 2019r. nasza szkoła czynnie włączyła się w przygotowanie Święta Dobrego Sąsiedztwa na Grochowie.
Jako partner akcji przygotowaliśmy stoisko z pracami plastycznymi, które mógł wykonać każdy mieszkaniec Grochowa.
Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tym, jakże radosnym, wydarzeniu.
8a w Muzeum Żydów Polskich POLIN
25 marca klasa 8a wraz z panią Joanną Buczyńską i panią Moniką Bryczyńską wybrali się do Muzeum Żydów Polskich Polin. Ośmioklasiści mieli okazję poznać lepiej historię narodu żydowskiego na ziemiach Polskich i na Świecie. Uczniowie wzięli tam udział w warsztatach, podczas których wykonywali zadania związane z historią Żydów Polskich. Na koniec zwiedzili muzeum. Wycieczka bardzo się podobała.
Galeria zdjęć z tego wydarzenia
Nocowanie w szkole - kl. 7a
DZIEŃ WODY
22 marca w naszej szkole odbył się Dzień Wody. Z tej okazji działo się wiele ciekawych wydarzeń.
Uczniowie klas "0" obejrzeli przedstawienie "Woda" przygotowane przez uczniów klasy 7b. Natomiast klasy VII i VIII mogły wziąć udział w lekcjach dotyczących uzdatniania wody i oczyszczania ścieków w Warszawie. Klasy 8 mogły też sprawdzić swoją wiedzę w wojewódzkim konkursie NUCLEUS, gdzie do kolejnego etapu przeszła Antonina Dąbrowska z klasy 8a.
Dzieci z klas młodszych na zajęciach świetlicowych przygotowały plakaty i piękną gazetkę.
W tym dniu uczniowie mogli w ciekawy sposób dowiedzieć się więcej o wodzie, która jest przecież tak ważna w naszym życiu!
Organizatorem obchodów szkolnego Dnia Wody był zespół nauczycieli przyrodników, którego przewodniczącą jest Pani Joanna Buczyńska
Galeria zdęć z tego wydarzenia
Pierwszy Dzień Wiosny z kl. 0a
21 marca klasa 0a wybrała się do Parku Skaryszewskiego z Marzanną w poszukiwaniu wiosny.
Oczywiście wiosna nadeszła i zakwitła pięknymi krokusami ☺.
Klasa 4f na warsztatach filmowo-plastycznych w SCEK
Głównym bohaterem były książki. Na początku, uwagę uczniów skupił inspirujący film, po którym wykonali zadania treningu twórczości. Przydały się umiejętności pracy w grupie oraz prezentowania wyniku końcowego na forum.
W drugiej części zajęć, korzystając z różnorodnych materiałów, należało zaangażować fantazję i wykonać nietypową książkę a właściwie jej artystyczne opakowanie, które podpowiadało o czym jest zawartość.
Szkolny Konkurs Mitologiczny 2019
„Dokąd płynie Dionizos przez morze czerwone jak wino
ku jakim wyspom wędruje pod żaglem winorośli
śpi i nic nie wie więc my także nie wiemy
dokąd płynie z prądami bukowa łódź lotna”Zbigniew Herbert „Król mrówek. Prywatna mitologia”
13 marca korytarze naszej szkoły zapełniły się postaciami z mitologii greckiej – pojawili się: ojciec bogów i ludzi - gromowładny Zeus, władca mórz - Posejdon, bóg świata podziemnego – Hades, bóg słońca - Helios, opiekunka małżeństw - Hera, bogini urodzaju - Demeter wraz z córką – Korą – Persefoną, bogini miłości i piękna – Afrodyta oraz wiele innych bogiń. Można było zobaczyć także trójgłowego psa – Cerbera, kozę Amalteę, która niosła swój ułamany róg obfitości, a nawet potwora Minotaura!
W ten sposób wszyscy uczniowie klas piątych przygotowali się do konkursu mitologicznego, który jest już coroczną tradycją w SP 255. Każda z czterech klas otrzymała zadanie opowiedzenia o wylosowanej przez przedstawiciela zespołu postaci mitologicznej oraz wyjaśnienia, skąd pochodzi związek frazeologiczny, używany we współczesnej polszczyźnie.
Wszystkie klasy przygotowywały się do tego wydarzenia przez niemal trzy tygodnie (uczniowie pod kierownictwem p. Małgorzaty Zdziebłowskiej sami przygotowywali i prowadzili lekcje, robili prezentacje, powstał nawet świetny film inspirowany grą komputerową) – wszystkie też wykazały się doskonałą, szczegółową wiedzą, zdecydowanie wykraczającą poza poziom klasy piątej. Oprócz symbolicznych pucharów nagrodami były oceny celujące z języka polskiego i – co istotniejsze – podziw i uznanie widzów – uczniów klas czwartych, grona nauczycieli oraz rodziców, którzy byli świadkami (przy okazji reporterami) wspaniałych wystąpień uczniów.
Ponieważ nie wszyscy uczniowie mieli szansę zaprezentowania swojej rozległej wiedzy na forum szkolnym, mogli pokazać się w kolejnym dniu na forum klasy i dodatkowo zaskoczyć słuchaczy przygotowanymi ciekawostkami. Ich wystąpienia także zostały nagrodzone.
Szczególne podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego ważnego dnia - rodzicom, babciom, dziadkom… wszystkim osobom, dzięki pomocy i pomysłowości których nie powstałyby tak wyszukane i niezwykłe stroje, a wydarzenie nie miałoby takiego rozmachuJ
autor: Małgorzata Zdziebłowska
Zajęcia z native speakerem
11 marca w naszej szkole odbyły się pierwsze zajęcia z native speakerem, rodowitym Amerykaninem, panem Antonem Socha. Uczniowie klas ósmych mieli okazję wykorzystać swoją znajomość języka angielskiego w praktyce – porozmawiać o tematach niekoniecznie związanych z tymi w podręcznikach 😊.
Nasz gość zaprezentował uczniom najciekawsze jego zdaniem miejsca, które można zobaczyć w Stanach Zjednoczonych, jak również podzielił się z nami opinią na temat naszego kraju i opowiedział o sobie.
Zajęcia cieszyły się zainteresowaniem uczniów i mamy nadzieję, że zaowocują wzrostem umiejętności i zaangażowania w naukę języków obcych.
Damy i Rycerze – lekcja historii w 4g
Uczniowie na lekcji historii poznali tradycje, zwyczaje, cechy charakteru, jakimi cechowali się średniowieczni rycerze. Uczniowie znakomicie wywiązali się z zadania domowego przygotowując stroje średniowiecznych rycerzy oraz dam dworu. Niektórzy wykonali też przepiękne tarcze ze znakami herbowymi. Wszyscy mogli brać udział w pasowaniu na rycerza. Było przy tym dużo zabawy, a zarazem i nauki.
Ogólnopolska Wymiana Pocztówkowa klas 1-3 "Wielka Mapa Polski"
Klasa 1c wraz z wychowawczynią Panią Martą Siergiej bierze udział w Ogólnopolskiej Wymianie Pocztówkowej klas 1-3 "Wielka Mapa Polski".
W ramach udziału w Akcji w klasie pojawiła sie mapa naszego kraju, na której uczniowie będą umieszczali pocztówki przysłane do nas z całej Polski. Klasa 1c już wysłała swoje kartki, starannie zaadresowane, ozdobione i pełne ciepłych pozdrowień ruszyły w drogę do miast i miasteczek.
Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom, zwyczaj wysyłania pocztówek będzie trwał jeszcze długo.
Trampolinowy Dzień Kobiet z 6c
Kleszcz mały czy duży nic dobrego nie wróży
7 marca 2019 roku uczniowie klas 7 uczestniczyli w programie edukacyjnym "Kleszcz mały czy duży nic dobrego nie wróży" dotyczącym zapobiegania chorobom przenoszonym przez kleszcze na człowieka.
Głównym celem programu jest promowanie skutecznych metod profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu (szczepienia profilaktyczne) oraz boreliozy (stosowanie repelentów, odpowiedniego ubioru). Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jaka jest sytuacja epidemiologiczna chorób odkleszczowych w Polsce i województwie mazowieckim, jakie są zasady rozmnażania się i odżywiania kleszczy, a także jakie są metody profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze na człowieka.
Na koniec zajęć uczniowie rozwiązali test, w którym mogli sprawdzić swoją wiedzę.
Organizatorem akcji o kleszczach była Pani Joanna Buczyńska nauczyciel biologii.
Warsztaty w 8a - MIGRACJE
7 marca klasa 8a na godzinie wychowawczej wzięła udział w warsztatach dotyczących migracji, prowadzonych przez Wyszehradzką Szkołę Nauk Politycznych. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest emigracja i imigracja oraz jakie są ich skutki dla nas, mieszkańców Polski. Poznali również pojęcia takie jak "migracja ekonomiczna", "repatriant" czy "uchodźca". Uczniowie mieli możliwość poznania rysu historycznego migracji w Polsce i Europie.
Uczniom zajęcia się bardzo podobały.
6c w Muzeum Życia w PRL
6 marca klasa 6c wybrała się na wycieczkę do Muzeum Życia w PRL. Zanim jednak to nastąpiło, przed szkołą czekała na uczniów niespodzianka przygotowana przez rodziców - kurs "Nyską" po Kamionku. Wrażeń było sporo.
Również w muzeum czas upłynął bardzo szybko przy opowieściach przewodnika o realiach życia w czasach PRL i oglądaniu oryginalnych ekspozycji. A wszystko to przy kultowej polskiej, chłodnej oranżadzie...
Galeria zdjęć z tego wydarzenia
4F - klasa z energią!
5 marca klasa 4F zrealizowała kolejną edycję programu "Warszawska ENERGIA - od poznania do EKO-działania".
W tym roku zmierzyliśmy się ze smogiem. Poznaliśmy jak powstaje, jak wpływa na nasze zdrowie oraz co robić, gdy jakość powietrza jest zła. Efekty tych działań zostały zaprezentowane na forum warszawskich placówek oświatowych. Przedstawiliśmy akt oskarżenia smogu oraz jego wizualizację w formie rysunku i oryginalnego modelu. Podczas Turnieju Badaczy Energii, skonstruowaliśmy makietę przyjaznego, ekologicznego osiedla.
Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia
Noc w szkole - 8a
Uczniowie klasy 8A wraz z Panią Joanną Buczyńską oraz Panią Moniką Bryczyńską, mieli jedyną w swoim rodzaju okazję spędzenia nocy w szkole z 1 na 2 marca 2019 roku. Nie obyło się bez oglądania popularnych filmów. Nocne spotkanie urozmaiciły liczne gry i zabawy zorganizowane przez nauczycieli i uczniów.
Atmosferę dopełniały rozmowy wśród grona przyjaciół.
Po nieprzespanej nocy uczestnicy rozeszli się w pogodnych nastrojach.
I etap III Konkursu Chemicznego "KWAS"
W dniu 1 marca 2019r. odbył się pierwszy etap III Konkursu Chemicznego "KWAS" o zasięgu mazowieckim. Szkolnym koordynatorem konkursu była Joanna Buczyńska - nauczyciel chemii. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu chemii nieorganicznej i do drugiego etapu zakwalikowali się: Patryk Dąbrowski, Michał Kamiński, Kacper Bobruk, Julia Prus, Kacper Skudlarz i Paweł Pomianowski z klasy 8a. Najwyższy wynik uzyskał Patryk Dąbrowski. Gratulujemy!
Dzień Babci i Dziadka z kl. 1c
W czwartek 28.02 uczniowie klasy 1c mieli przyjemność wystąpić dla swoich Babć i Dziadków.
Wierszyki, piosenki i mini teatrzyk bardzo spodobały się publiczności. Po aktorach podobno nie było widać tremy. Zapewne to czar naszych bliskich - "Babcia z nami, Dziadek z nami - tremy nie ma". Po występie Dziadkowie i Babcie obdarowani zostali pamiątkowymi medalami "Dla najlepszych dziadków na świecie". Nie zabrakło również małego poczęstunku i pączków z okazji Tłustego Czwartku.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia
Podsumowanie 1 półrocza w klasach 1-3
W dniu 22 lutego w naszej szkole odbyło się podsumowanie I półrocza w klasach 1-3. Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego p. Olga Maj i p. Monika Stepnowska wraz z p. Dyrektor Małgorzatą Wiaderną-Celebak wręczyły nagrody dla wyróżniających się uczniów.
Dzięki pomocy finansowej Rady Rodziców zostały wręczone medale w akcji ,,Uczeń na medal". Otrzymały je dzieci, które aktywnie działają w szkole, ale również promują ją poza jej murami. Są wzorem do na śladowania dla innych. Nagrodzeni zostali również ci, którzy w nienaganny sposób prowadzą swoje zeszyty przedmiotowe.
Mamy nadzieję, że II półrocze przyniesie nam jeszcze więcej medalistów oraz zachęci uczniów, aby zeszyt był wizytówką i formą odzwierciedlającą zaangażowanie w zdobywanie wiedzy i prace własną.
Cała galeria z tego wydarzenia pod tym linkiem
Dzień Myśli Braterskiej w naszej szkole
W piątek – 22 lutego – korytarze naszej szkoły wypełniły się młodzieżą w różnorodnych, kolorowych mundurkach. W ten oto sposób uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Myśli Braterskiej – święto przyjaźni obchodzone przez harcerzy i skautów na całym świecie. Data nie jest przypadkowa – 22 lutego urodził się założyciel skautingu, sir Robert Baden-Powell (1857) oraz jego żona, Olave Baden-Powell (1889).
Dzień ten uświadamia skautom i harcerzom na całym świecie, że tworzą jedną wielka rodzinę i łączy ich - mimo formalnych różnic – wspólnota braterstwa niezależnie od koloru skóry, narodowości, wieku czy też koloru umundurowania.
Harcerze i skauci z klasy 5c przygotowali się do tego dnia w sposób szczególny - wspólnie opracowali prezentację na temat tego święta, opowiedzieli o tym, co łączy trzy – wydawałoby się – inne organizacje oraz przedstawili swoje mundury (klasa była zainteresowana oznaczeniami zdobytych sprawności). Harcerze i skauci z 5c świetnie poradzili sobie z odpowiedziami na różnorodne pytania zadawane przez kolegów z klasy.
Taka lekcja z pewnością na długo pozostanie w pamięci – za rok dzieci chętnie wrócą do tematu, a idee głoszone przez te organizacje wpłyną na relacje w klasie i poza nią.
Opracowała
Małgorzata Zdziebłowska
Tydzień bez przemocy - kl. 4-8
Od 18 do 22 lutego w naszej szkole przeprowadzona została akcja Tydzień bez przemocy.
W ramach działań, na języku polskim, zorganizowane zostały lekcje, które dotyczyły przemocy językowej. Ponadto dzieci tworzyły samodzielnie komiksy, które związane były z tym tematem. Wychowawcy przeprowadzili także tematyczne lekcje, na których uczniowie mogli swobodnie wypowiedzieć się o przemocy oraz stworzyć wspólnie plakaty. Poruszono także ten problem w ramach lekcji informatyki, gdzie rozmawiano o bezpiecznym Internecie. Niektóre klasy miały też możliwość uczestnictwa w warsztatach z psychologiem. Uczniowie również podczas zajęć świetlicowych uczestniczyli w tematycznych lekcjach, podczas których wykonywali prace plastyczne.
Przechodząc korytarzami naszej szkoły można także podziwiać piękne gazetki szkolne, które dotyczyły przemocy i zapobiegania jej. Wszystkie zajęcia były bardzo ciekawe i dostarczyły uczniom ogromnej wiedzy dotyczącej rozpoznawania przemocy, jak również sposobów jej zapobiegania.
Szkoła bez przemocy - kl. 1-3
W dniach 18 – 22. 02. 2019 r. w ramach Tygodnia Bez Przemocy w klasach I – III odbyły się zajęcia, które miały na celu: zwiększenie wrażliwości na krzywdę innych, uświadomienie uczniom potrzeby bezpieczeństwa i szkodliwości zachowań agresywnych. Bardzo szczegółowo zostały omówione zasady Kodeksu SP 255 - Szkoła Bez Przemocy. Uczniowie zobowiązali się do przestrzegania kodeksu, składając swoje podpisy. W tak ważnym dniu wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ubrani na biało.
Przez cały tydzień uczniowie uczestniczyli w szeregu zajęć organizowanych w ramach tej akcji.
Do zadań uczniów należało m.in. wykonanie plakatów „Szkoła bez przemocy” na lekcjach plastyki podczas pracy grupowej. Uczniowie wykonali również ciekawe prace indywidualne na zajęciach komputerowych. Kodeks oraz wszystkie plakaty zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym.
Uczniowie mieli również szansę na wykazanie się umiejętnościami literackimi w konkursie na napisanie wiersza. To był pouczający i ciekawy tydzień w naszej szkole. Celem akcji było przeciwdziałanie przemocy przez zwiększenie świadomości problemu. Wierzymy, że wszystkie zdobyte wiadomości na zawsze zagoszczą w pamięci uczniów i znajdą odzwierciedlenie we wzorowym zachowaniu.
Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia
Akcja BEZPIECZNY INTERNET
W dniach 12-19 lutego miała miejsce w naszej szkole Akcja pod nazwą „Bezpieczny Internet”. Zajęcia z tego rozległego tematu odbyły się w tym terminie na lekcjach informatyki oraz zajęć komputerowych we wszystkich klasach naszej szkoły.
Lekcje składały się z części teoretycznej, podczas której przypominaliśmy sobie zasady bezpiecznego korzystania z sieci internetowej. Po części teoretycznej następowała część praktyczna, podczas której dzieci poznały INTERLANDIĘ – miejsce w Internecie będące jednocześnie grą stworzoną przez Google, mającą za zadanie uczyć i utrwalać wspomniane powyżej zasady w formie zabawy. Ta część najbardziej przypadła naszym podopiecznym do gustu. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że utrwalili dotychczasową i uzyskali nową wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci.
Najważniejsze zasady Bezpiecznego korzystania z Internetu pojawiły się również na tablicy w naszej sali komputerowej, aby o nich nie zapomnieć.
Zajęcia edukacyjne "Lekcje z Legią" kl. 4c
W czwartek 21.02 klasa 4c miała nietypową lekcję z matematyki zorganizowaną przez Fundację Legii.
„Lekcja z Legią” bo tak nazywały się zajęcia odbyła się w auli przy ul. Łazienkowskiej 3 i prowadzona była przez trenerów młodej kadry „legionistów”.Podczas zajęć uczniowie naszej szkoły zostali zapoznani z geometrią, z którą już niebawem zaczną przygodę na lekcjach matematyki. W ciekawy sposób poznali figury geometryczne jakie znajdują się na boisku piłkarskim, obliczali jego powierzchnię i pole oraz poznali definicję „tabeli”. W trakcie zajęć osoby czynnie uczestniczące, czyli cała klasa ;), otrzymali ciekawe książeczki m.in. z terminami kolejnych rozgrywek klubu Legia Warszawa.
Nauka przez zabawę to idealne podsumowanie zajęć.
Zajęcia w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego z kl. 4c
Po drugiej stronie lustra” to nazwa warsztatów, w których uczestniczyła klasa 4c w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, co dzieje się z przedmiotami z życia codziennego, które trafiają do świata sztuki. Dzieci zobaczyły m.in. najsłynniejszą na świecie wyciskarkę do cytryn, wesołe korkociągi i kanapę w kształcie ust, a na koniec wcielili się w dizajnerów i zaprojektowali własne oryginalne rzeczy.
Cała galeria z tego wydarzenia
14 lutego Samorząd Uczniowski przygotował wyjątkowy dzień jakim były Walentynki.
,,Poczta Walentynowa’’, do której można było wrzucać Walentynki od wtorku znajdowała się przy wejściu do szkoły.
Cieszyła się ona dużą popularnością wśród uczniów i w czwartek każdy uczeń otrzymał przesyłkę.
Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły ubrani na czerwono oraz mogli wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie.Walentynki kl. 8a
14 lutego klasa 8a postanowiła uczcić Walentynki i w tym celu wybrała się na wycieczkę. Wszyscy zakochani i single z klasy wraz z wychowawcą p. Joanną Buczyńską i p. Moniką Bryczyńską odwiedzili Muzeum Paleobiologii w PKiN oraz obejrzeli komedię romantyczną pt. "Planeta Singli 3" w Multikinie Złote Tarasy.
Uczniowie w radosnym nastroju spędzili resztę Dnia Zakochanych.
Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia
3a na zajęciach w Centrum Pieniądza
24 stycznia klasa 3a odwiedziła Centrum Pieniądza.
W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się czym dawniej płacono, jakie warunki musiało spełniać płaciwo, oraz po co stworzono pieniądze. Zadania indywidualne a także grupowe, które uczniowie musieli wykonywać przebiegały bardzo sprawnie.
Zajęcia rozbudziły w dzieciach duże zainteresowanie tematyką pieniędzy. Niektórzy wychodząc z Centrum Pieniądza obiecywali, iż wrócą tam jeszcze ze swoimi rodzicami.
Spotkanie Pokoleń podczas wspólnego kolędowania
10 stycznia odbyło się w naszej szkole "Spotkanie Pokoleń", w którym uczestniczyli seniorzy oraz ich opiekunowie z warszawskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej ul. Paca 42 oraz ul. Walecznych 59.
Wyjątkowej atmosfery dodało wspólne kolędowanie wraz z Chórem Szkolnym. Uroczystość uświetnił występ szkolnego Kabaretu SZPILA, który przypomnił wszystkim zebranym przyslowie noworoczne. Nie obyło się także bez akcentu humorystycznego, którym było wykonanie piosenki "Kamień z napisem love".
Spotkanie zakończono wspólną pracą plastyczno-techniczną oraz poczęstunkiem.
Osobami odpowiedzialnymi za spotkanie były:
- p. Iwona Szkodzińska
- p. Magdalena Dziedzic-Kolasińska
- p. Anna Wawro
- p. Justyna Hozyasz.
Warsztaty "Jak pięknie się różnić" w muzem Polin - kl 5a
17 stycznia 2019r. klasa 5a uczestniczyła w warsztatach „Jak pięknie się różnić” w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Na warsztatach poruszony został temat różnorodności wewnątrz klasy oraz w szerszym kontekście społecznym.
Ważnym elementem zajęć była wizyta na wystawie, gdzie dzieci odkrywały różnorodność postaci z przeszłości. Zobaczyły m.in. piękny baldachim ślubny, dawną szkołę żydowską czy XIX-wieczny dworzec kolejowy.
Wycieczka do Muzeum Pragi z kl. 1c
Uczniowie klasy 1c mieli przyjemność brać udział w warsztatach plastycznych organizowanych przez Muzeum Pragi.
Inspiracją do tworzenia plastycznych arcydzieł były historie i legendy związane z Pragą.
I tak powstały kolorowe krokodyle, na wzór krokodyla, który podobno pomieszkiwał na sąsiadującym z Muzeum Bazarze Różyckiego. Z chęcią wybierzemy się kolejny raz do Muzeum Pragi. Warto poznać lepiej historię naszej dzielnicy. Jesteśmy ciekawi, jakie ciekawostki będą czekały na nas przy kolejnej wizycie.Polecają uczniowie 1c z wychowawczynią.
Akcja "Kulturalny przedszkolak"
Grudniowy koncert, zorganizowany w Centrum Promocji Kultury Praga – Południe w ramach akcji „Kulturalny Przedszkolak”, dzięki niesamowitym dźwiękom wprowadził uczniów w świąteczny nastrój.
Magii wydarzeniu dodał występ Jagody, uczennicy oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 255, która zagrała na fortepianie utwór „Spacer po lesie”.
Świąteczne wyjście klasy 8A
21 grudnia 2018 roku klasa 8A wraz z panią Joanną Buczyńską i Moniką Bryczyńską w świątecznym nastroju udała się na wycieczkę do Parku Trampolin na Targówku.
Po udanej zabawie uczniowie wybrali się do kina na film pod tytułem "Miłość jest wszystkim".
Wycieczka zakończyła się znakomicie, wszyscy byliśmy zadowoleni.
Geometria płatków śniegu - 4f
Klasa 4f w czasie warsztatów w Domu Kultury im. Władysława Broniewskiego, poznała wiele ciekawostek dotyczących śniegu:
w jakich warunkach powstaje, dlaczego śnieżynki przybierają tak wiele kształtów i zawsze są sześcioramienne.W drugiej części zajęć, uczniowie konstruowali "śnieżynkowe kalejdoskopy", które posłużyły do tworzenia własnych, niepowtarzalnych płatków śniegu.
Zapraszamy do całej galerii zdjęć z warsztatów
Szkolne kolędowanie przy choince
Jak co roku przed nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia uczniowie i nauczyciele spotkali się na wspólnym kolędowaniu. Młodsze klasy wraz z wychowawcami zaśpiewały w miłej przedświątecznej atmosferze najpiękniejsze kolędy.
Uczniowie klas 4-8 wzięli z kolei udział w montażu słowno-muzycznym. Świąteczne komentarze wprowadzające w tematykę Bożego Narodzenia przedstawili uczniowie z klasy 7a przygotowani przez p. Marzenę Płoską, zaś wspólny śpiew poprowadził Chór Szkolny p.Magdaleny Dziedzic-Kolasińskiej oraz klasa 4 b z wychowawczynią p. Magdaleną Herod.
Całość muzycznego brzmienia dopełniły partie skrzypiec w wykonaniu p. Agnieszki Saczuk.Na koniec pani Dyrektor Małgorzata Wiaderna-Celebak oraz przewodnicząca SU Aleksandra Frańczuk złożyły wszystkim życzenia.
Warsztaty zimowo – świąteczne w klasie 0a
Grudniowe, rodzinne warsztaty zimowo – świąteczne w oddziale przedszkolnym zamieniły się wytwórnię cudownych pierniczków. Tego dnia dzieci wraz z rodzicami i rodzeństwem mieli możliwość dekorowania pierników. Powstawały prawdziwe arcydzieła.
W klasie zapanowała świąteczna atmosfera, wzmacniana cudownym zapachem świeżo upieczonych ciasteczek.
Projekt "Święta" w kl. 2b
Chętni uczniowie kl. 2 b, którzy przystąpili do realizacji projektu ,,Święta" mieli za zadanie zaprezentować wybrany zwyczaj świąteczny. Uczniowie zaangażowani w projekt wykazali się pomysłowością i aktywnością. Korzystając z różnych źródeł informacji przygotowali plakaty oraz prezentacje multimedialne. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali informacji oraz ciekawostek o prezentowanych zwyczajach. Prace wszystkich autorów: Ani, Agatki, Zuzi, Marianki, Ali, Bartka, Krzysia, Borysa oraz Kamila zostały nagrodzone gromkimi brawami. Oglądaniu i słuchaniu prezentacji towarzyszył aromat własnoręcznie przygotowanych przez Agatkę oraz Anię pierniczków. Wszyscy uczniowie chętnie wzięli udział w degustacji tych świątecznych słodkości. Pierniki były nie tylko pięknie ozdobione, ale i pyszne! Prezentacje uczniów były bardzo ciekawe i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
Zapraszamy do całej galerii z tego wydarzenia
Kl. 2 b na świątecznych warsztatach witrażowych
18 grudnia klasa 2b wybrała się na świąteczne warsztaty witrażowe do Centrum Kreatywności.
Podczas warsztatów zobaczyliśmy, jak zamienić kawałki kolorowego szkła w oryginalne ozdoby. Nauczyliśmy się szlifować szkło, łączyć elementy przez lutowanie. Wykonaliśmy witrażowe ozdoby świąteczne - aniołki. Każdy wykonał pracę według własnego projektu. Wszystkie aniołki były piękne i niepowtarzalne. Był to cudownie spędzony czas, który wprowadził nas w magiczny świąteczny nastrój.
Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia
Szkolna Kawiarenka
13 grudnia 2018
Szkolny Klub Wolontariatu pod opieką p. Renaty Kowalskiej zorganizował kawiarenkę „Słodka chwila…”.
Uczniowie samodzielnie przygotowali ciasta, ciasteczka, lemoniadę oraz popcorn. Zebrane fundusze zostały przekazane na cele charytatywne.
3a w Miasteczku Przyrody
12 grudnia uczniowie klasy 3a udali się do Miasteczka Przyrody.
Tam podczas zajęć mogli samodzielnie wykonać lub obejrzeć różne eksperymenty związane z wodą i jej różnymi stanami skupienia. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali pani prowadzącej, która wprowadzała dzieci w fascynujący świat przyrody i zjawisk fizycznych.
Spotkanie ze świadkiem historii
10 grudnia 2018 klasa 8b uczestniczyła w spotkaniu z członkinią Stowarzyszenia „Dzieci Holokaustu”, które skupia osoby ocalałe z Zagłady. Niezwykłą historię swojego życia opowiedziała Pani Barbara Góra.
Cały życiorys, który zawierał m.in. ucieczkę z warszawskiego Getta, życie w ukryciu oraz losy całej rodziny, nasza młodzież wysłuchała z wielkim zainteresowaniem i wzruszeniem.
Klasa 2b w Teatrze Lalka
7 grudnia klasa 2 b odwiedziła Teatr Lalka w PKiN.
Bardzo miło spędziliśmy czas, oglądając spektakl ,,Alicja, w Krainie Czarów". Wraz z bohaterką mieliśmy okazję wybrać się w magiczną podróż do fantastycznej krainy, w której wszystko może się zdarzyć.
Mikołajki klasy 4c w Kręgielni Saskiej
6 grudnia w Mikołajki klasa 4c spędziła w Kręgielni Saskiej bawiąc się, wcinając pyszności i ciesząc się z wygranej.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia
Mikołajki w Kręgielni Saska
6 grudnia 2018
W ramach Mikołajek klasa 8b spędziła miły czas na drużynowej rywalizacji w Kręgielni Saska.
Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia
Mikołajkowe wyjście do kina
6 grudnia z okazji Mikołajek klasa 3a wybrała się do kina Praha na film p.t. "Miśków 2-óch w Nowym Jorku".
Zabawne losy misia polarnego i jego syna, sprawiły dzieciom dużo radości. To był naprawdę miły prezent.
4 grudnia 2018 r. uczniowie klasy 2b oraz 2c wybrali się do kina Praha.
We wtorkowy poranek wszyscy wygodnie zasiedli w fotelach, aby obejrzeć animowaną komedię ,,Grinch". Jest to zabawna, pełna ciepła historia świąteczna z olbrzymią dawką optymizmu. Wycieczka była pięknym mikołajkowym prezentem od rodziców.
Szkolna Familiada
30 listopada odbyła się szkolna Familiada.
Przeciwko sobie wystartowały dwie drużyny złożone odpowiednio z dziewczynek i chłopców z wszystkich klas trzecich. Momentami emocje sięgały zenitu. Niektóre z odpowiedzi wywoływały śmiech wśród uczestników i widowni, inne zaś zdziwienie. Ostatecznie konkurs zakończył się remisem.
Warsztaty czytelnicze
3 grudnia w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty czytelnicze dla klas I i II. Dzieci zapoznały się z książką pt. „Detektywi z tajemniczej 5”, opowiadającej o przygodach młodych detektywów: Anki, Piotrka i Jagi oraz ich oswojonego szczurka - Sherlocka.
Uczniowie obejrzeli multimedialny pokaz połączony z interaktywnym czytaniem fragmentów książki oraz wspólnym rozwiązywaniem zagadek detektywistycznych.
Konkurs wiedzy o Marii Skłodowskej-Curie
26 listopada 2018 roku w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o Marii Skłodowskej-Curie adresowany do uczniów klas siódmych. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań chemią jako nauką i propagowanie dokonań naukowych Marii Skłodowskiej – Curie. W konkursie wzięło udział 15 uczniów. Najlepszy wynik uzyskali: Sofija Veselovska i Do Hoang Nam
Zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz rozwijania swoich zainteresowań!
Organizatorzy: J. Buczyńska i I. Płuciennik
Akcja charytatywna dla Schroniska na Paluchu
W listopadzie w naszej szkole trwała akcja charytatywna, podczas której zbieraliśmy żywność oraz koce przeznaczone dla zwierząt ze Schroniska na Paluchu.
Udało nam się zgromadzić wiele produktów, które przekazaliśmy pracownikom schroniska.
Wszystkim Państwu bardzo dziękujemy za serce okazane bezdomnym zwierzętom.
Szczególne podziękowania należą się również tacie Jurka z klasy 3a, który pomógł w przetransportowaniu rzeczy do schroniska.
Warsztaty w Muzeum Historii Żydów POLIN
29 listopada klasa 1 c uczestniczyła w niezwykłych warsztatach w Muzeum Historii Żydów POLIN.
Wystawa "W Polsce króla Maciusia" była dla uczniów podróżą do świata książkowego bohatera - króla Maciusia.
Dzieci poznały postać Janusza Korczaka, mogły wejść w świat książki i sprawdzić jakie obowiązki wiążą się z pełnieniem funkcji króla. Niezwykła wystawa została zorganizowana z okazji 100- lecia odzyskania niepodległości, można ją zwiedzać aż do lipca 2019 - polecamy!
Link do całej galerii z warsztatów
Spotkanie z pisarką
27 listopada uczniowie klasy 3a udali się do Biblioteki Pedagogicznej na spotkanie z pisarką: Roksaną Jędrzejewską-Wróbel. Jest ona autorką wielu ciekawych pozycji książkowych przeznaczonych dla najmłodszych czytelników.
Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak powstaje książka, ile czasu się ją pisze, oraz jak to się stało, iż pani Roksana zaczęła pisać. Na zakończenie każdy mógł zakupić książkę i zdobyć autograf autorki.
Akcja "Sprawny Przedszkolak"
Udział uczniów z klasy 0a w cyklicznych zajęciach sportowych w ramach akcji "Sprawny Przedszkolak". Podczas listopadowych zajęć na terenie Hali Sportowej "Siennicka" dzieci uczestniczyły w zabawach z elementami treningu gry w piłkę nożną.
Link do całej galerii z tego wydarzenia
Muzeum POLIN z kl. 8b
26 listopada 2018
Upamiętniając Rok Ireny Sendlerowej klasa 8b uczestniczyła w warsztatach w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Podczas zajęć i na wystawie uczniowie poznawali historię tej niezwykłej kobiety oraz wysłuchali historię osób przez nią uratowanych.
Fabryka bombek z klasą 0a
26.11.2018r.
Wycieczka do Fabryki Bombek była dla dzieci z klasy 0a wielką przygodą. W trakcie zajęć dzieci oglądały proces dmuchania, formowania i srebrzenia bombki. Następnie, w mini wzorcowni zapoznały się z historią szklanych ozdób oraz oglądały ich najrozmaitsze wzory. Finałem wycieczki było własnoręczne malowanie i zdobienie bomki, którą na pamiątkę uczniowie zabrali do swoich domów.
Turniej szachowy
We wtorek 13 listopada br. w naszej szkole odbył się turniej szachowy z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości.
Do szachowych zmagań przystąpiło 48 osób. Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 6 rund, w tempie 10 minut na zawodnika. Zmagania szachistów przebiegały w sympatyczniej i miłej atmosferze. W zawodach dzieci występowały indywidualnie.
Poziom gry zawodników był zróżnicowany ze względu na szeroki przedział wiekowy. Na pierwszych piętnastu zawodników czekały komplet szachów lub zegary szachowe. Pierwsza piątka otrzymała puchary. Każdy z uczestników otrzymał dyplom i książkę. Nasza szkołę reprezentowali: Adam Stelmaszewki, Kacper Banasiak, Maciej Matusiak, Franciszek Prus.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dzień Pluszowego Misia
„Miś jest mały i puchaty,
miś fajny i kudłaty...”Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia uczniowie z klasy 0a przygotowali dla swoich starszych kolegów i koleżanek inscenizację pt.: „Urodziny Misia”. Wierszyki, piosenki i misiowe zabawy wyrażały wielką sympatię do najlepszego przyjaciela dzieci i niezastąpionej przytulanki.
Lekcja w Muzeum Marii Curie-Skłodowskiej dla klas 7
Klasy 7a i 7b miała okazję uczestniczyć w ciekawych i wartościowych zajęciach, które odbyły się w Muzeum Marii Curie-Skłodowskiej.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia
Bezpieczeństwo z energią elektryczną
Klasy 4a oraz 4f utrwalały zasady bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej, podczas warsztatów konstruowania obwodów elektrycznych.
Działania te są częścią realizowanego w naszej szkole programu edukacji ekologicznej "Warszawska ENERGIA - od poznania do EKO-działania", który reprezentuje warszawski program "Wspierania edukacji ekologicznej w placówkach oświatowych m. st. Warszawy".
3a w Zamku Królewskim
9 listopada klasa 3 a po raz kolejny odwiedziła Zamek Królewski.
Tym razem lekcja odbywała się nie w pięknych sceneriach zamkowych komnat, a w podziemiach. Tematem jej byli zaś rycerze i ich świat. Uczniowie mogli poznać zwyczaje i życie rycerzy, a także przymierzyć niektóre z elementów stroju rycerza oraz sprawdzić ciężar poszczególnych broni.
Czas przeznaczony na lekcję minął bardzo szybko.
Koncert Pieśni i Piosenki Patriotycznej
14 listopada w naszej szkole odbył się Koncert Pieśni i Piosenki Patriotycznej "Uczniowe SP255 śpiewają dla Niepodległej w 100-lecie Odzyskania Niepodległości". Przy wypełnionej po brzegi sali wystąpili soliści, Chór Szkolny oraz klasa 1 c. Koncert poprowadzili uczniowie klasy 8 a, Aleksandra Frańczuk i Łukasz Wocial. Podczas występów goście nie kryli wzruszeń. Z chęcią także włączali się do wspólnego śpiewu.
Oprawę muzyczną przygotowały p. Magdalena Dziedzic-Kolasińska i p. Agnieszka Saczuk, taniec p. Marta Siergiej, nad dźwiękiem czuwała p. Anna Szłapa, zaś dekoracje wykonała p. Anna Wawro.
Uroczystość 100-lecia Niepodległości Polski
8 listopada b.r. odbył się uroczysty apel z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie mogli wybrać się Pociągiem do wolności w podróż, podczas której poznali historię drogi do niepodległości naszej ojczyzny. Historyczne wiadomości przeplatane były pięknymi, patriotycznymi piosenkami, które wykonywał chór szkolny. Artyzmu dodały także występy taneczne, które zaprezentowali zarówno starsi, jak i młodsi uczniowie. Przedstawienie dostarczyło wszystkim niezapomnianych przeżyć i ogromnych wzruszeń, które zostaną w naszych sercach na długo.
Przygotowaniem Apelu, wraz ze scenariuszem zajęła się p. Iwona Szkodzińska z pomocą Szkolnego Kabaretu SZPILA.
Oprawa muzyczna: Chór Szkolny pod kierunkiem p. Magdaleny Dziedzic-Kolasińskiej.
Występ taneczno-muzyczny kl. Ic przygotowała i poprowadziła p. Marta Siergiej.
Dekoracja sali powstała dzięki Świetlicy oraz p. Annie Wawro.Zachęcamy do obejrzenia całej galerii zdjęć z tego wydarzenia
Zdrowa Rodzina Bez Cukru
Klasy piąte wzięły udział w warsztatach "Zdrowa Rodzina Bez Cukru".
Pozwoliły one pod kierunkiem dietetyka, poznać zasady prawidłowego odżywiania
a w części praktycznej, przygotować zdrowe słodycze bez cukru.
Zapraszamy do galerii zdjęć z warsztatów
Dzień Dobrego Jedzenia i Picia
8 listopada w naszej szkole odbył się Dzień Dobrego Jedzenia i Picia.
Klasy 1-3 przygotowywały na lekcjach pyszne soki, koktajle i lemoniady. Dzieci zapoznały się również z zasadami zdrowego odżywiania, rozwiązywały krzyżówki, rebusy, zagadki związane ze zdrowym jedzeniem. Miały też możliwość obejrzenia kolejnych odcinków "Szkoły na widelcu", w których królik Marchwian uczy przygotowywania pełnych witamin posiłków. Klasy 4-8 zapoznały się z prezentacją zawierającą wskazówki dla młodych ludzi, co należy jeść, aby długo cieszyć się dobrym zdrowiem i urodą.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
28 września 2018 r w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Obchody te mają na celu przypomnienie tabliczki mnożenia oraz pokazanie, jak ważna i przydatna jest w naszym życiu codziennym.
Tego dnia każdy mógł sprawdzić się z umiejętności pamięciowego rachowania, wypełniając na korytarzu szkolnym kartki z działaniami oraz rozwiązując łamigłówki matematyczne.
Tradycyjnie już w każdej klasie wyłoniliśmy „Mistrzów tabliczki mnożenia”, którzy bezbłędnie i najszybciej w klasie potrafią mnożyć.
Klasowi mistrzowie tabliczki mnożenia:
klasa 4a – Mateusz J.
klasa 4b - Dominika D.
klasa 4c – Hanna P.
klasa 4d – Julian G.
klasa 4e – Błażej I.
klasa 4 f – Hanna K.
klasa 4g – Julita D. , Stanisław W.
klasa 5a – Filip W.
klasa 5b – Joanna R.
klasa 5c – Jadwiga K.
klasa 5d – Alicja N.
klasa 6a – Antonina G.
klasa 6b – Maciej M.
klasa 6c – Natalia K., Amelia D.
klasa 7a – Bin Viet W.
klasa 7b – Natalia O.
klasa 8a – Jan Ż.
klasa 8b – Dawid T., Damian M.
Serdecznie GRATULUJEMY!!!
"Pocztówka Mapa Polski" z klasą 0a
18 października dzieci z klasy 0a wzięły udział w wycieczce do Urzędu Poczty, w ramach projektu "Pocztówka Mapa Polski".
Klasa 2 b na warsztatach "Spotkanie z książką"
16 października 2018 r. kl. 2 b wybrała się do Księgarni Cafe-Klub Między Wierszami na warsztaty czytelnicze ,,Spotkania z książką”. Podczas spotkania poznaliśmy tajemnice księgarni oraz wysłuchaliśmy ciekawych opowieści o książce. Miłą niespodzianką było słuchowisko połączone z konkursem, w którym zwycięzcy otrzymali wspaniałe nagrody.
Pobyt w tym magicznym miejscu umilił nam mini koncert wiolonczelowy, również połączony z konkursem. Chętni słuchacze mieli możliwość zagrania na tym dostojnym instrumencie.
Był to cudownie spędzony czas z książką oraz z muzyką na żywo.
Wszyscy wrócili do szkoły w wyśmienitych humorach.Zapraszamy do galerii zdjęć z warsztatów
Klasy 2 w Jednostce Wojskowej w Wesołej
12 października 2018 r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w obchodach Święta 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki.
Dzieci z klas 2a,2b,2c,2d, na terenie Jednostki Wojskowej w Wesołej miały okazję zobaczyć uroczysty żołnierski apel, po którym odbył się piknik. Uczniowie mogli obejrzeć sprzęt będący na wyposażeniu brygady, oklaskiwać występy artystyczne wojskowych sekcji muzycznych i wokalnych, skosztować przepysznej grochówki, a także skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez żołnierzy brygady.
Uroczyste pasowanie na ucznia
Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 255 są już pełnoprawnymi uczniami. 12 października br. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. To był wyjątkowy dzień.
Piątek, 12 października był ważnym dniem dla naszej szkolnej społeczności, tego dnia już ofjalnie do grona naszych uczniów dołączyła grupa ponad 90 uczniów klas 1, zostali pasowani przez Panią Dyrkektor na uczniów Szkoły Podstawowej nr 255. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, przyjaciółmi roślin i zwierząt, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając zdanie: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej nr 255" i dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion pierwszoklasistów. Zanim jednak pierwszaki zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej musiały przedstawić to, czego już się w szkole nauczyły. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności, między innymi pięknie odśpiewali hymn państwowy oraz hymn naszej szkoły. Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców, dziadków, bliskich. Pięknie zaśpiewane piosenki, z przejęciem wyrecytowane wiersze, wycisnęły niejedną łezkę z oczu bliskich. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich, a licznie robione zdjęcia będą piękną pamiątką na długie lata.
3a na zajęciach z teatrzykiem kamishibai
W październiku klasa 3a odwiedziła szkolną bibliotekę, gdzie pani Dorota zapoznała dzieci z teatrzykiem kamishibai.
Jest to technika czytania/opowiadania, wywodząca się z Japonii, która wykorzystuje książki w formie kart oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.
Forma małego spektaklu teatralnego rozwija wyczucie języka, poszerza słownictwo, a jednocześnie bawi i uczy, zabierając uczestników w podróż do magicznej krainy teatru i literatury równocześnie. Teatrzyk bardzo podobał się dzieciom - chętnie wysłuchały kilku bajek.
Akcja "POLA NADZIEI"
10 października 2018 r. uczniowie klasy 2 b wzięli udział w szczytnej akcji ,,Pola nadziei", której celem jest niesienie pomocy ludziom z chorobą nowotworową. Na klombie przed Urzędem Dzielnicy Praga Południe uczniowie posadzili cebulki żonkili - kwiatów symbolizujących nadzieję i zainteresowanie drugim człowiekiem. Kwiaty te przypominają o ludziach cierpiących, oczekujących pomocy w trudnym okresie swego życia.
Zapraszamy na stronę: http://www.pragapld.waw.pl/pnad.html#start
Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia
DZIEŃ UŚMIECHU
W piątek 5 października klasy młodsze obchodziły Dzień Uśmiechu. Śmieszne zdjęcia, dzielenie się kuponami uśmiechu, poznanie historii żółtej uśmiechniętej emotikonki, mnóstwo radości i zabawy- to wszystko towarzyszyło nam w obchodach tego wesołego święta.
Mamy nadzieję, że nie tylko w dzień uśmiechu naszym uczniom towarzyszy dobry humor.
Pamiętajcie, uśmiech to najkrótsza droga do drugiego człowieka.
Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia
"Z borsukiem bezpieczniej"
W dniu 1 października uczniowie klas 0-I brali udział w zajęciach
prowadzonych przez policję pt. "Z borsukiem bezpieczniej".
Podczas zajęć poznaliśmy zasady bezpieczeństwa, przypomnieliśmy sobie
telefony alarmowe. Każdy z uczestników otrzymał kolorowankę!
"Przedszkolak w szkole"
W ramach południowo–praskiego programu „Przedszkolak w szkole” finansowanego z budżetu Urzędu Dzielnicy Praga–Południe uczniowie klasy 0a wzięli udział w następujących wydarzeniach:
- w zajęciach sportowych (25 września), które odbyły się na terenie Ośrodka Rekreacji i Sportu w hali sportowej „Siennicka”. Zajęcia te rozpoczynają cykl comiesięcznych zajęć w ramach akcji „Sprawny przedszkolak”.
- w pokazie edukacyjno – muzycznym pt.: „W świecie dźwięków i instrumentów” (26 września) w Centrum Promocji Kultury w ramach akcji „Kulturalny Przedszkolak”.
22 Festiwal Nauki
na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
W minioną sobotę, t.j. 29 września 2018 roku, na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, odbył się 22 Festiwal Nauki. Uczniowie klas ósmych mieli okazję uczestniczyć w przygotowanych zajęciach.
Poszerzyli swoją wiedzę z zakresu fizyki molekularnej, nuklearnej i biomolekuł.
Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia
Klasa 3a w księgarni "Między wierszami"
24 września klasa 3 a odwiedziła księgarnię "Między wierszami".
Podczas spotkania dzieci poznały historię starej kamionkowskiej kamienicy, tajemnice księgarni, dowiedziały się , jak powstaje książka. Wzięły również udział w konkursie muzycznym oraz w konkursie związanym z wysłuchanym słuchowiskiem .
Na zakończenie każdy miał możliwość zakupienia ciekawych pozycji książkowych.
Wykład na UW
W poniedziałek 24 września 2018 roku uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły, mieli możliwość uczestniczenia w wykładzie prof. Cumrun Vafa (Harvard University), współtwórcy teorii strun.
Wykład odbył się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Podczas prelekcji można było dowiedzieć się jak działają i jakie znaczenie dla ludzkości mają kwarki i struny.Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia
Klasy 2 b oraz 2 c na wycieczce w kinie Praha
18 września klasy 2 b oraz 2 c udały się do kina Praha na lekcję multimedialną ,,Skąd są dźwięki tej piosenki?
O muzyce w filmach dla dzieci".
Po bardzo ciekawej lekcji widzowie obejrzeli film animowany pt. ,,Balerina". Był to piękny film o potędze marzeń, które spełniają się na tanecznym parkiecie.
Pierwszą wycieczkę w nowym roku szkolnym zaliczamy do bardzo udanych!
Akcja "Labirynt" w SInfonii Varsovia
14 września klasy 6a i 6c wzięły udział w warsztatach w ramach akcji "Labirynt" zatytułowanych "W stronę nowego świata" .
W tajemniczym budynku Sinfonii Varsovii, przy pomocy map i instrukcji, każda z grup wybrała się w artystyczną podróż przez kolejne sale i warsztaty tematyczne: "Muzzofon", "Puls młodości", "Ścieżka dźwiękowa", "Taniec bez granic", "Zawsze jest inne wyjście" i "Muzycy podróżnicy".
Do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń i nowych artystycznych doświadczeń.
Zapraszamy do galerii z tego wydarzenia
Wyjście do kina klas 7 i 8
Dnia 21 września klasy siódme i ósme wybrały się do kina Praha na seans „Dywizjon 303”.
Film ten opowiada o polskich lotnikach niedocenianych i wyśmiewanych przez siły brytyjskie. Z czasem lotnicy stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. Film powstał z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dzięki tej wycieczce uczniowie mogli dowiedzieć się więcej o historii wojennej Polski.
Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia
Sprzątanie Świata 2018
W tym roku również sprzątamy Świat
Uczniowie na lekcjach biologii i przyrody poznali hasło tegorocznej Akcji Sprzątanie Świata: "Akcja - segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej"
Uczniowie zainteresowani tematem zaakcentowali to wydarzenie wykonanymi przez siebie plakatami.
Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia
Międzynarodowe Święto Kropki
Internatonal Dot Day - Międzynarodowe Święto Kropki
Nasza szkoła już po raz drugi postanowiła się włączyć w obchody tego wyjątkowego święta kreatywnych działań uczniowskich, które w tym roku zorganizowane było 17 września. Ponad 500 szkół w całej Polsce oraz ponad 10 mln kropowiczów z 177 krajów świata świętuje tego dnia i promuje talenty uczniów.
Wszystko zaczęło się, kiedy Peter Reynolds napisał książkę The Dot. Nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Książka The Dot opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie.
Kropka z książce o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji - Międzynarodowego Dnia Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. SP 255 także tego dnia została miejscem, gdzie kropka była motywem przewodnim działań zarówno tych najmłodszych uczniów jak i starszych.