Co u nas słychać 2020/2021
Wirtualna zabawa 8a w okularach VR
18 czerwca uczniowie klasy 8a mieli szansę skoczyć z ostatniego piętra wieżowca w samym centrum miasta! Dzięki Państwu Sylwii i Arkadiuszowi Kruk każdy założył okulary VR i zmierzył się z tym zadaniem. Nie zawsze było to łatwe, ale bawiliśmy się świetnie! Bardzo dziękujemy za zorganizowanie tej atrakcji. Po kilkugodzinnej zabawie w świecie wirtualnym spędziliśmy kolejną noc w szkole. Kilka zdjęć można obejrzeć w galerii.
Wycieczka 8a do Puszczy Kozienickiej
17 czerwca klasa 8a wybrała się na wycieczkę do Puszczy Kozienickiej. Cały dzień był pełen atrakcji. Rozpoczęliśmy od paintballu, następnie strzelaliśmy z łuku i nauczyliśmy się jak przetrwać w trudnych warunkach. Na koniec przeszliśmy ścieżką "Królewskich Źródeł". Nie zabrakło dobrej zabawy w autokarze oraz śniadania w MC Donald's. Zdjęcia z wycieczki są do obejrzenia w galerii.
Muzyczna podróż po Europie
Zapraszamy również na nasz kanał na YouTube i obejrzenie innych realizacji :)
YouTube SP255
Dzień Dziecka w oddziale przedszkolnym
Dzień Dziecka w oddziale przedszkolnym umiliło wspólne wyjście na lody i znakomita zabawa na placu zabaw. Dodatkowo Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował dla najmłodszych uczniów Olimpiadę Przedszkolaka z wieloma konkurencjami sportowymi, w których dzieci mogły wykazać się doskonałą sprawnością fizyczną. Na zakończenie Olimpiady każdy z uczestników otrzymał medal oraz dyplom za osiągnięcie wysokiego wyniku podczas zmagań sportowych. Nagrody były wielką niespodzianką i sprawiły dzieciom wiele radości, dlatego przesyłamy podziękowania dla Szkolnego Klubu Wolontariatu za zorganizowanie wspaniałej zabawy! Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Nocowanie w szkole 8a
Uczniowie klasy 8a tak lubią naszą szkołę, że chcą w niej nawet nocować. Tak też było w piątek 11 czerwca. O 20:00 w dobrych nastrojach i z mnóstwem przekąsek rozpoczęliśmy wspólne szkolne nocowanie. Do 7:00 rano wydarzyło się wiele... Zamówiliśmy pizzę, rozegraliśmy kilka meczów i w ciemnościach bawiliśmy się w chowanego i w ciepło-zimno. Nad ranem odpoczęliśmy przy pierwszym odcinku serialu Sherlock aby na sam koniec urządzić festiwal kolorów! Zobaczcie w galerii jedną z najlepszych nocy w tym roku szkolnym!
8a w hangarze646
8 czerwca klasa 8a była na lekcji WFu w parku trampolin Hangar646. Po 60 minutach skakania i zabawy nie było innego wyjścia, jak udać się wspólnie na obiad do pobliskiej Promenady. W galerii zdjęcia ze wspólnego wyjścia.
Fryzury w stylu Rokoko
Niebotycznie wysokie, pokryte grubą warstwą pudru fryzury stanowią dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów nie tylko XVIII-wiecznej mody, ale niemal całej ówczesnej kultury i przypisywanemu jej zamiłowaniu do zbytku i przesady. Symbolem tamtych czasów stała się królowa Francji- Maria Antonina. Uczniowie klas 6a i 6c wcielili się w rolę fryzjerów z epoki i zaprojektowali fryzury godne niejednej królewskiej głowy.
Młodzi Obywatele Europy
9 czerwca klasy 3c i 8a miały okazję uczestniczyć w warsztatach "Warszawiacy - Młodzi Obywatele Europy" zorganizowanych przez Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci "Szansa". W ten sposób poszerzyli swoją wiedzę na temat geografii i kultury krajów europejskich oraz mogli zaplanować swoją podróż marzeń po Europie. Starsi uczniowie też mieli szansę wysłuchać ciekawej prezentacji Adriany - wolontariuszki z Grecji, która przedstawiła ciekawostki ze swojego kraju w języku angielskim. W galerii kilka zdjęć z tego wydarzenia.
Zapraszamy również do zapoznania się z relacją z perspektywy organizatorów: POST SZANSA
Spotkanie absolwentów
Pod koniec maja w piątkowe popołudnie odbyło się spotkanie absolwentów naszej szkoły - byłej klasy 8a. Przybyli prawie wszyscy i każdy z przyjemnością opowiadał o swojej nowej klasie i kolegach. Miło było zobaczyć się po prawie roku od zakończenia szkoły. Mamy nadzieję, że uda nam się pozostać w kontakcie i jeszcze nie raz wybierzemy się gdzieś wspólnie. :-)
Nagłówek
Dzień Dziecka w klasach 7a i 8a upłynął pod hasłem: LODY! Spacerując po okolicy na słodko uczciliśmy to wyjątkowe święto. W galerii kilka zdjęć z tego dnia.
Powrót 8a do szkoły
31 maja po kilku miesiącach nauki zdalnej klasa 8a wróciła do szkoły. Dzień, na który wszyscy czekali spędziliśmy jednak bez książek i zeszytów. Obejrzeliśmy film, pograliśmy w planszówki a następnie wyszliśmy na spacer, zjedliśmy pizzę i posiedzieliśmy w parku. To był bardzo fajny dzień, wróciliśmy do domów uśmiechnięci i zmęczeni. Kilka zdjęć można obejrzeć w galerii Powrót 8a do szkoły.
Gra Miejska na Starówce
28 maja klasa 7a wybrała się na grę miejską po ulicach Starego i Nowego Miasta. Przenieśliśmy się do średniowiecznej Warszawy, w której czekało na nas kilka zadań do wykonania. Oprócz wbijania gwoździ i rozpoznawania przypraw, budowaliśmy też wodociągi i rysowaliśmy herb Nowego Miasta. Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji wyjścia. Kilka zdjęć z tego dnia można obejrzeć w galerii Gra Miejska na Starówce.
Egzaminy klas ósmych
W dniach 25-27 maja uczniowie klas ósmych pisali egzaminy ósmoklasisty. I choć pytania nie należały do najtrudniejszych - wszyscy cieszą się, że mają to już za sobą. W galerii Egzaminy klas ósmych można zobaczyć kilka zdjęć z tego wydarzenia.
Wiosenne polowanie
W czwartek 13 maja uczniowie oddziału przedszkolnego wybrali się na "wiosenne polowanie" do Parku Skaryszewskiego. Wyposażeni w dobry humor i lupy obserwowali piękno majowej przyrody. Zadaniem dzieci było zaobserwowanie, usłyszenie oraz doznanie tego, co piszczy w trawie, szeleści w konarach drzew i pachnie na łące.
Dodatkowo, w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Piękna nasza Polska cała", uczniowie malowali pejzaż krajobrazu w plenerze.
Projekt fotograficzny - piękno naszej ziemi!
Słuchowiska z okazji Dnia Europy!
Poprzedni tydzień minął pod hasłem "NAGRYWAMY!". Uczniowie mogli się poczuć jak profesjonalni dubbingowcy. Mieli okazję, by wcielić się w role znanych postaci i wziąć udział w nagraniach słuchowiska w zaaranżowanym studio. Zadanie nie było jednak tak proste jak mogłoby się wydawać! Z okazji Dnia Europy popularne bajki pojawiły się w różnych językach... Po polsku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku, a nawet... włosku! Uczniowie okazali się prawdziwymi poliglotami!
Główną rolę zagrał "Czerwony Kapturek":
Jak widać, język hiszpański w takim wykonaniu szczególnie porwał uczniów, dlatego nagrali również inną bajkę:
Dziękujemy osobom zaangażowanym w ten projekt! Nauczycielom za koordynację poszczególnych języków, a uczniom za wspaniałe czytanie i przygotowanie ilustracji! Mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka przygoda.
Turniej wiedzy patriotycznej w oddziale przedszkolnym
W tygodniu poprzedzającym majowe święta dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w turnieju wiedzy patriotycznej "Kocham Cię Polsko" w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Piękna nasza Polska cała".
Uczniowie m.in. rozwiązywali zagadki i odpowiadali na pytania związane z najważniejszymi informacjami o Polsce; układali puzzle przedstawiające zabytki Warszawy oraz odgadywali kalambury obrazkowe związane z polskimi legendami i baśniami.
Ze wszystkim zadaniami dzieci poradziły sobie znakomicie!
Na zakończenie uczniowie wykonali flagę Polski oraz zostały im wręczone dyplomy z podziękowaniami za udział w turnieju.
Światowy Dzień Higieny Rąk
Kl 2c 5 maja obchodziła Światowy dzień higieny rak z tej okazji zrobiliśmy lapbooki o higienie rąk. Zapraszamy do obejrzenia galerii pt. Światowy Dzień Higieny Rąk w 2c.
Dzień Strażaka w 2c
Dzisiaj 04.05. Kl 2c obchodziła dzień strażaka. Niektórzy nasi chłopcy chcieliby zostać w przyszłości strażakami. Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego dnia: Dzień Strażaka w 2c.
Wykłady z fizyki
W czwartek 22 kwietnia o godz. 18:00 uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w wykładzie "mRNA jako narzędzie walki z koronawirusem i nie tylko" dr hab. Joanny Kowalskiej z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykład odbył się w wersji ONLINE.
Było to kolejne wydarzenie z serii wykładów popularnonaukowych ,,Zapytaj fizyka’’ wygłaszanych przez znamienitych naukowców i popularyzatorów nauki.
Natomiast w środę 21 kwietnia o godz. 12.00 uczniowie klas 7 uczestniczyli w wykładzie "Energia i jej przemiany", który poprowadził prof. Andrzej Wysmułek.
Zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć w galerii Wykłady z fizyki.
Angielskie święta w 6a
We wtorek 20 kwietnia uczniowie klasy 6a na lekcji języka angielskiego z panią Agnieszką Saczuk mieli okazję gościć panią Hannę Klemm. Pani Hanna pracuje jako nauczyciel języka angielskiego w poznańskiej Szkole Da Vinci. W ramach ogólnopolskiego projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję” opowiadała o interesujących i mało znanych świętach angielskich. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek i z niecierpliwością czekamy na kolejnych gości. Kilka slajdów z lekcji można zobaczyć w galerii Angielskie święta w 6a
„List Ziemi do Człowieka”
Z okazji Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w literacko - ekologicznym konkursie „List Ziemi do Człowieka”.
Celem konkursu było kształtowanie właściwych postaw proekologicznych, zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej wśród uczniów i rozwijanie twórczej aktywności uczniów.Konkurs był adresowany do uczniów klas 5-8.
Zadaniem konkursowym było napisanie listu w imieniu Ziemi do człowieka.
W liście należało uwzględnić problemy z jakimi boryka się nasza planeta.Oto wyniki konkursu:
1 miejsce Matylda Goszczyńska - Wojda
2 miejsce Osipiuk Wiktor
3 miejsce Gmitrzak Anna
wyróżnienie Zabłocka BarbaraOrganizatorzy konkursu:
Joanna Buczyńska
Anna Pawlas
Mandale Klasa 4A
Podczas zajęć plastyki klasa 4A stworzyła piękne mandale do kolorowania za pomoca kreatora online. Zapraszamy do korzystania z przygotowanej kolorowanki.
Lekcja o Australii w języku angielskim
W środę 21 kwietnia klasy 7a i 8a po raz drugi wzięły udział w ogólnopolskim projekcie „Zaproś mnie na swoją lekcję”. Tym razem na wirtualne spotkanie przybyła pani Małgorzata Dobke-Buszman – nauczyciel języka angielskiego z gdańskiej SP35. Pani Małgosia w języku angielskim zabrała nas na wirtualną wycieczkę po Australii. Podczas 45-minutowego spotkania mieliśmy okazję doskonalić znajomość, komunikację i rozumienie języka angielskiego a także poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat Australii. W galerii "Lekcja o Australii w języku angielskim" znajduje się kilka screenów z naszego spotkania.
Opowieści o Irlandii
Klasy 4d, 7a i 8a w ramach projektu "Zaproś mnie na swoją lekcję" miały okazję uczestniczyć w spotkaniu z panią Dorotą, która od lat mieszka i pracuje jako nauczyciel języka polskiego w Irlandii. Pani Dorota opowiedziała o swojej okolicy, kulturze Irlandii, ciekawej legendzie z tego kraju oraz o tym jak zorganizowana jest nauka w irlandzkich szkołach. Filmiki z ludowymi tańcami przybliżyły nam folklor tego kraju. Po zajęciach z panią Dorotą Irlandia jest kolejną pozycją na naszej liście miejsc do odwiedzenia. Slajdy ze spotkania można obejrzeć w galerii Opowieści o Irlandii.
Wielkanoc w Hiszpanii!
W ostatnim tygodniu marca klasy siódme i ósme poznawały tradycje oraz zwyczaje wielkanocne celebrowane w Hiszpanii. Oprócz obejrzenia prezentacji i filmików uczniowie mieli okazję podzielić się na czacie grafikami ze świątecznymi życzeniami w języku hiszpańskim. Kto wie, może w tym roku uda nam się wprowadzić elementy kultury hiszpańskiej na świąteczne stoły w Polsce. :-) Zobaczmy kilka slajdów z naszych lekcji w galerii Wielkanoc w Hiszpanii!
Warsztaty "Na południe od Himalajów" w 6c
Czy można być na dwóch kontynentach jednocześnie? Oczywiście, że tak! Tak się stało dziś na godzinie wychowawczej w klasie 6c, która przeniosła się…..No właśnie, gdzie? Otóż, przez prawie dwie godziny „wędrowaliśmy” po wspaniałych i barwnych Indiach, kraju tak bardzo mocno zróżnicowanego kulturowo i krajobrazowo. W tą niezwykłą przygodę zabrała nas Polka mieszkająca w Indiach od kilku lat, która opowiedziała różne ciekawostki i odpowiadała na liczne pytania (dodam, że pytań było duuuuuuuuuuużo ). Mimo, że zza ekranów komputerów i na obrotowych fotelach, to uważamy zgodnie, że była to fantastyczna podróż do Azji! A i jeszcze jedno. Oczywiście już pakujemy walizki, bo kierunek kolejnej zielonej szkoły to oczywiście….na południe od Himalajów! :)
Zdjęcia z warszatów można zobaczyć w albumie Warsztaty "Na południe od Himalajów"
Dzień Świętego Patryka
Z okazji dn. świętego Patryka dzieci brały udział w challengu na Irish Dance.
Jak sobie poradziły? Zapraszamy do obejrzenia filmiku!
Lekcje historii w klasie 5
Rzymianie byli znakomitymi budowniczymi i inżynierami. Wynaleźli beton, dzięki któremu mogli wznosić w swoich miastach ogromne gmachy – świątynie, termy, amfiteatry czy bazyliki. Wodę ze źródeł w pobliskich górach doprowadzały do miast kamienne akwedukty. Na lekcjach historii uczniowie klas 5 spróbowali odtworzyć dokonania starożytnych używając różnych technik i materiałów. Zachęcamy do kliknięcia w poniższą grafikę i obejrzenia efeketów pracy:
Mozaiki są bodaj jednym z najlepszych przykładów tego, jak elementy sztuki hellenistycznej zostały włączone do tzw. bizantyjskiej sztuki chrześcijańskiej. Technika tworzenia portretów z drobnych kamyczków została wynaleziona w Mezopotamii w trzecim tysiącleciu przed Chrystusem i szeroko rozprzestrzeniła się w starożytnej Grecji. Uczniowie klas 5 podjęli wyzwanie i postarali się stworzyć własne dzieła sztuki. Zachęcamy do kliknięcia w poniższą grafikę i obejrzenia efeketów pracy:
Wybierz szkołę dla siebie!
26 marca w ramach doradztwa zawodowego klasy ósme miały okazję uczestniczyć w wydarzeniu zorganizowanym przez Biuro Edukacji oraz Perspektywy, na którym uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną warszawskich szkół ponadpodstawowych. Szereg ciekawych wystąpień i prezentacji pozwolił znaleźć odpowiedzi na pytania związane z rekrutacją oraz dalszą nauką poza murami SP255. W galerii WYBIERZ SZKOŁĘ DLA SIEBIE można obejrzeć kilka ciekawych slajdów z tego wydarzenia.
Światowy Dzień Wody
Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA WODY, KTÓRY PRZYPADAŁ 22.03.2021r. UCZNIOWIE KLAS 7 I 8 PRZYSTĄPILI DO KONKURSU WIEDZY I ROZWIĄZYWALI TEST ON-LINE.
ZAKRES WYMAGAŃ OBEJMOWAŁ NASTĘPUJĄCE ZAGADNIENIA :
- woda a organizm człowieka
- właściwości wody,
- ciekawostki dotyczące wody
- zanieczyszczenia wód i sposoby ochrony przed nimi
- sposoby racjonalnego gospodarowania wodą w gospodarstwach domowych
- woda i roztwory wodne
W KONKURSIE UCZESTNICZYŁO 12 UCZNIÓW.
Którędy przychodzi wiosna?
wycieczka klasy 0a do Parku Skaryszewskiego w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny
W dniu 19 marca uczniowie z klasy 0a wyruszyli na wycieczkę do Parku Skaryszewskiego w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. Po wejściu do parku na drzewie udało się uczniom dostrzec wiewiórkę. Dzieciaki karmiły kaczki i gołębie zgromadzone nad wodą, po spotkaniu z kaczkami symbolicznie utopiliśmy Marzannę. Po obserwacjach przyrodniczych był czas na wesoła zabawę na placu zabaw w parku.
Zapraszamy do obejrzenia albumu Którędy przychodzi wiosna?
Co piszczy na Ochocie
W sobotę 13 marca 2021 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w Dniu Odkrywców Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęcia odbywały się zdalnie.
Można było zobaczyć Kampus Ochota UW wraz z jego pięcioma wydziałami: Biologii, Chemii, Fizyki, Geologii oraz Matematyki, Informatyki i Mechaniki.Transmisja rozpoczęła się o godz. 10.00 panelem interdyscyplinarnym - "Co piszczy na Ochocie?", a potem uczniowie brali udział w kilku wykładach z dziedziny chemii (o właściwościach antyoksydacyjnych herbaty), biologii (na temat struktury i fizjologii masy perłowej), fizyki, matematyki (o ciekawym wyliczeniu liczby pi) i geologii (o wykrywaniu wody w Rwandzie za pomocą jej właściwości prądowych), a także w quizie dotyczącym mowy naukowej.
Uroczystość ta odbywała się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Liczby Pi, na przygotowanych zajęciach wielokrotnie można było usłyszeć o liczbie pi i jej nieoczekiwanych zastosowaniach, nie tylko w matematyce ale i fizyce.
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
W naszej szkole odbyła się skarpetkowa akcja, której efekt można zobaczyć poniżej. Kliknij na zdjęcie, dzięki czemu zobaczysz je w pełnym rozmiarze i spróbuj znaleźć swoje skarpetki (pamiętaj, że mogą być w wieeelu miejscach)! Zanim jednak zabierzesz się do poszukiwań, dowiedz się więcej na temat tego wyjątkowego dnia:
Hiszpański ze Shrekiem!
Pewnego marcowego poranka Kuba z 8a zaproponował obejrzenie Shreka na lekcjach języka hiszpańskiego. Takim oto sposobem wszystkie klasy 8 oglądały na zajęciach początkowe fragmenty znanego wszystkim filmu. Być może chociaż tym razem udało się utrzymać zainteresowanie uczniów lekcjami online i nie odeszli oni od monitorów ;-) Mam nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili a w głowach pozostały nowe słówka i wyrażenia! To co, jaki film oglądamy na kolejnych lekcjach?
Więcej zdjęć z tej lekcji można zobaczyć w albumie "Hiszpański ze Shrekiem".
Zamki w Polsce 3a
Przedstawiamy Państwu prace z semestralnego projektu "Zamki w Polsce", które wykonali uczniowie z klasy 3a. Można je obejrzeć w galerii Zamki w Polsce 3a.
Dzień Kobiet
Z okazji Dnia Kobiet chłopcy z klasy 7a zorganizowali dla koleżanek spotkanie, na którym czekało ich wiele niespodzianek. Dziewczęta miały okazję sprawdzić się w quizie i dowiedzieć się między innymi jakie rekordy na świecie ustanowiły kobiety. Zwyciężczyni otrzymała wspaniałą nagrodę a każda uczestniczka nagrodę pocieszenia wykonaną własnoręcznie przez Gniewko. Były też muffiny upieczone przez Tytusa i piękne kwiaty od wszystkich chłopców. Mimo niesprzyjającej pogody opuściliśmy boisko w wiosennych nastrojach :-) Można obejrzeć te przemiłe chwile w albumie Dzień Kobiet w 8a
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
19 lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w bibliotece szkolnej uczniowie klas I – III rozwiązywali krzyżówki. Była to intelektualna gimnastyka dla ich mózgu . Po tych zmaganiach, każdy z uczestników otrzymał drobny upominek.
Wiosenne warsztaty w 1b
Kiedy wreszcie przyjdzie wiosna?!
Klasa 1b nie może już doczekać się wiosny. Aby zaczarować czas i przyspieszyć jej przyjście posialiśmy dzisiaj nasiona wyjątkowych kwiatów. W naszych mini- szklarniach, pod czujnym okiem młodych ogrodników kiełkują: wilec purpurowy, nasturcja jadalna i pachnący groszek.
Projekt "Wielcy Polacy" klasy 3c
Uczniowie klasy 3c przygotowali projekt pt. "Wielcy Polacy. Marzyciele, pionierzy, odkrywcy". Inspiracją był temat z naszego podręcznika, w którym przedstawieni byli światowej sławy wynalazcy i naukowcy. My chcieliśmy sprawdzić kto z Polaków może należeć do tego grona. Projekt składał się z etapu przygotowawczego w czasie którego uczniowie wybierali dowolną postać która ich zdaniem nadaje się do projektu, następnie poszukiwali i przygotowywali informacje w różnych źródłach. Wybór należał wyłącznie do uczniów. W klasie powstawały foldery w postaci lapbooków. Na zakończenie każdy prezentował swoją pracę i uzasadniał, dlaczego właśnie ta postać została przez niego wybrana. Wśród "Wielkich Polaków" znaleźli się m. in. Maria Skłodowska- Curie, Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Irena Sendlerowa, Tamara Łempicka, Wanda Rutkiewicz, Martyna Wojciechowska, nie zabrakło też miejsca dla sportowców: Roberta Lewandowskiego, Justyny Kowalczyk, Kamili Skolimowskiej. Warto się też pochwalić wyborem uczennicy Alicji która przedstawiła postać swojego dziadka. Dziadek Ali - Pan Piotr Cieśla to były piłkarz ręczny, reprezentant Polski, który razem z zespołem zdobył brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku!
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole
21 lutego to dzień, w którym warto sobie uzmysłowić, jak wiele szczęścia mają Polacy, mogąc swobodnie porozumiewać się i tworzyć w języku naszych ojców. Czy wiecie, że językiem polskim posługuje się około pięćdziesiąt milionów ludzi na całym świecie? Jest to niezwykłe, gdyż polski uchodzi
za jeden z najtrudniejszych języków na całym świecie. Nawet J.R.R. Tolkien, który znał kilkanaście języków, nie podjął się nauki polskiego…
Ponieważ w tym roku ten dzień wypadł w niedzielę, celebrowaliśmy to święto w kolejnym tygodniu. Dla wszystkich uczniów naszej szkoły ogłoszony został konkurs na filmik z najzabawniejszym łamańcem językowym. Do udziału w nagrywaniu konkursowych filmików zostali zaproszeni także rodzice, rodzeństwo i bliscy naszych uczniów. Zwycięskie kadry można obejrzeć poniżej :)
…. Łamańce językowe pojawiły się nie tylko w edycji konkursowej, lecz także podczas wielu lekcji – zarówno w klasach młodszych jak i starszych. Zabawa słowami sprawiła wszystkim mnóstwo przyjemności – wiadomo, że język to nie tylko gramatyka i nauka zasad :)
W wielu klasach uczniowie mierzyli się z dyktandem online oraz z grami gramatycznymi online .Wspólnie obejrzeliśmy także prezentację, gdzie – oprócz zagadek językowych – pojawiły się ciekawostki na temat pierwszych zapisanych w języku polskim słów, a także informacje o „ojcu literatury polskiej” – Mikołaju Reju, który pokazał, „iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.
Mamy nadzieję, że takie święto zaowocuje innym spojrzeniem na nasz język, dzięki czemu nauka polskiego stanie się nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego był obchodzony Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w klasie 0a zorganizowano konkurs recytatorski "Wierszyki łamiące języki", a uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami. Gratulujemy!
W klasach 1-3 również wiele się działo...
Język polski, choć piękny i bogaty sprawia trudności nie tylko obcokrajowcom, ale i rodowitym Polakom.
Językowe potyczki nie tylko były pouczające, ale wywoływały salwy śmiechu u uczestników zabaw.
W tym roku nasi uczniowie poprzeczkę postawili sobie wysoko. Pierwszaki mierzyły się błędami językowymi w wierszu M. Strzałkowskiej i gimnastykowały buzie w łamańcach językowych. Spod ich rąk wyszły piękne lapbooki o języku polskim i kolorowe zakładki do książek.
Klasy drugie i trzecie zasypały całą szkołę wyjątkowymi plakatami promującymi poprawną polszczyznę,
a cała szkoła mogła się zmierzyć z najdłuższym słowem wstępującym w języku polskim- konstantynopolitańczykowianeczka. Zadanie było trudne, przy pierwszej próbie poległo nawet szanowne grono pedagogiczne 😊
Uczniowie naszej szkoły z językowymi wyzwaniami poradzili sobie śpiewająco.
Kto wie, może rośnie nam nowe pokolenie profesorów Miodków i Bralczyków?
Zdjęcia można obejrzeć w galerii Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Dzień Dinozaura
Dawno, dawno temu za górami, za lasami żyły sobie dinozaury....
Taką myślą przewodnią rozpoczęliśmy obchody Dnia Dinozaura w naszej klasie 0.
Choć dinozaury dawno już wyginęły te prehistoryczne stworzenia nadal zachwycają, wzbudzają strach a zarazem podziw swoją różnorodnością. Chłonni wiedzy czytaliśmy informacje o zwyczajach, snuliśmy domysły dlaczego wyginęły, słuchaliśmy ciekawostek, oglądaliśmy albumy i filmy o bohaterach tego dnia. Z zainteresowaniem przyglądaliśmy się figurkom dinozaurów zgromadzonym w naszej sali. Wykonaliśmy albumy zawierające ilustracje ulubionych dinozaurów.
Dzień Dinozaura był wspaniałym pretekstem by czytać, liczyć, rysować, śpiewać, tworzyć modele, w których bohaterami były te gigantyczne stworzenia.
26 lutego klasa 2c również obchodziła dzień dinozaura, zostawiliśmy się w paleontologa, odkryliśmy szkielety dinozaurów i na naszych oczach wykluł się dinozaur. Zapraszamy do galerii Dzień Dinozaura 2c
Dzień Kota 0
W dniu 17 lutego 2021 w naszej klasie 0a obchodziliśmy Światowy Dzień Kota.
Przygotowaliśmy plakat ozdobiony sylwetami kotów i wierszykami o kotkach.
Poznaliśmy wiele ciekawostek o słodkich mruczkach. Losowaliśmy wierszyki ukryte pod sylwetami kotków.
Na zakończenie dna wysłuchaliśmy baśni "Kot w butach" autorstwa Ch. Perraulta.
Bal karnawałowy klasa 0
W dniu 2 lutego w klasie 0a odbył się Bal Karnawałowy.
Dzieci przywitała pięknie przystrojona w balony i serpentyny sala.
Już od samego rana uczniowie wykonali własnoręcznie maski karnawałowe, które wzbogaciły gazetkę tematyczną w sali. Losowanie akcesoriów karnawałowych sprawiło dużo śmiechu i radości.
Uczniowie zaprezentowali swoje stroje karnawałowe, opowiadając za jaką postać są przebrani. Taniec z balonami w parach oraz zabawa z krzesełkami wymagały skupienia, ale dzieciaki poradziły sobie znakomicie z tymi zadaniami.
Po zabawach i konkursach wszyscy oddali się szaleńczym tańcom do ulubionych przez dzieci hitów muzycznych. Ten szczególny dzień pełen był niespodzianek, konkursów i wesołej zabawy. Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć w galerii Bal karnawałowy - klasa 0.
Historyczny Breaking News
Co prawda telewizor, to wynalazek XX wieku, jednak nie sposób nie zastanawiać się, jak wyglądałyby programy informacyjne, gdyby telewizja była dostępna wcześniej i towarzyszyła historycznym dokonaniom i bitwom?
7 klasy miały za zadanie zabawić się w dziennikarzy informacyjnych i przygotować plansze z najważniejszymi wydarzeniami z epoki.
Zachęcamy do zapoznania się z ich pracami, wykonanymi w języku polskim i języku angielskim, a znajdują się w galerii: Breaking news - projekt z historii.
Dzień Babci i Dzień Dziadka
21 i 22 stycznia to bardzo ważne daty. W te dni swoje święta obchodzą ci, którzy najbardziej nas rozpieszczają! Teraz czas odwrócić role i nieco porozpieszczać swoich dziadków. Drobny upominek, wierszyk czy piosenka to coś, co dziadkowie lubią najbardziej. Wiedzą o tym doskonale nasi uczniowie, którzy coś dla nich przygotowali.
Zachęcamy do obejrzenia życzeń przygotowanych przez klasę 3c, które znajdują się po prawej stronie. Ich wyjątkowe upominki można zobaczyć w galerii pt. Dzień Babci i Dzień Dziadka klasa 3c.
Zerówka również przygotowała coś wyjątkowego: Dzień Babci i Dzień Dziadka.
W klasie 2c uczniowie przygotowali nietypowe portrety, które można obejrzeć w galerii pt. Dzień Babci i Dzień Dziadka klasa 2c.
Nagłówek
W grudniu 2020 roku uczniowie klas 7 uczestniczyli w dwóch programach edukacyjnych. Pierwszy z nich to "Dziecko z cukrzycą w szkole" .
Głównym celem programu było promowanie skutecznych metod profilaktyki cukrzycowej. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jakie są objawy cukrzycy i jak jej zapobiegać. Zwróciliśmy szczególną uwagę na rozwój choroby u dzieci i młodzieży. Poruszyliśmy temat piramidy żywieniowej i właściwie dobranej diety.
Rozmawialiśmy o konsekwencjach niewłaściwego odżywiania i braku ruchu.
Nagłówek
Drugim programem był "Czerniak - złośliwy nowotwór skóry".
Omówiliśmy rodzaje promieniowania, którym poddane jest ciało ludzkie. Uczniowie nauczyli się, kto z populacji ludzkiej jest najbardziej zagrożony na zachorowanie i jaki wpływ na rozwój choroby ma karnacja skóry. Szczególną uwagę zwróciliśmy na tematykę opalania w solarium. Poruszony też został problem degradacji atmosfery ziemskiej i jej wpływ na rozwój choroby. Na koniec omówiliśmy tematykę profilaktyki.
Zapoznaliśmy się z formami zapobiegania chorobie.
Na koniec zajęć uczniowie rozwiązali test, w którym mogli sprawdzić swoją wiedzę.
Magiczny spektakl
Widziałeś już „Opowieść Wigilijną”?
W takiej odsłonie na pewno nie! Klasa 5c obejrzała wyjątkowy spektakl online zrealizowany przez Teatr Piasku Online pt. "Opowieść Wigilijna". To niesamowita sztuka łącząca malowanie piaskiem, grą aktorską i muzykę. Można usiąść wygodnie i razem z bliskimi dać się ponieść Bożonarodzeniowej atmosferze. Dzięki temu przypomnieliśmy sobie, co w naszym życiu tak naprawdę jest ważne.Dziękujemy Rodzicom uczniów klasy 5c za pomoc w realizacji! Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć w galerii Opowieść Wigilijna.
Wspólne kolędowanie
Naszą szkolną przedświateczną tradycją jest wspólne kolędowanie. Choć tym razem nie mogliśmy spotkać się razem na korytarzu przy kominku czy na sali gimnastycznej, postanowiliśmy nie odpuszczać tak łatwo. Każdy z uczniów i nauczycieli mógł włączyć się w akcję "Wspólne kolędowanie online" - należało nagrać kolędę "Dzisiaj w Betlejem" do podkładu przygotowanego przez panią Magdę Dziedzic-Kolasińską. Można było również dołączyć całkiem poważne lub całkiem zabawne zdjęcie w świątecznym klimacie. Wszystko zostało zebrane razem i powstał z tego wspaniały utwór. Zachęcamy do odsłuchania i obejrzenia!
Idą święta...
Uczniowie klasy 8a wzięli udział w akcji "Idą Święta, nie o SMSie lecz o kartce pamiętaj!", która miała na celu promocję wysyłania kartek bożonarodzeniowych. W tym roku ręcznie pisane pocztówki są wyjątkowo niezwykłe! Dzięki nim udało nam się odłożyć na bok nowoczesne technologie i mimo pandemii wrzuciliśmy własnoręcznie zdobione kartki do skrzynek naszych sąsiadów. Mamy nadzieję, że dzięki nam na wielu twarzach pojawił się uśmiech! :-) A kartki można obejrzeć w galerii "Idą święta..."
"Świadomi (w) sieci zagrożeń"
18 oraz 21 grudnia klasy 8a i 7a miały okazję uczestniczyć w warsztatach "Świadomi (w) sieci zagrożeń" organizowanych przez Fundację Akademia Integracji. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek z zakresu zbierania oraz przechowywania danych przez portale społecznościowe oraz bezpieczeństwa w Internecie. Rozmawialiśmy też o hejcie i świadomym korzystaniu z mediów społecznościowych. To były niezwykle kształcące 2 godziny dla każdego z nas!
Mikołajki
„A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna. Od domu do domu ciężką pracę ma …”
Zapracowany Mikołaj przybył także do dzieci z oddziału przedszkolnego i niezauważony zostawił pod choinką upominki. Prezenty sprawiły dzieciom ogromną radość!
4 grudnia w grupie oddziału przedszkolnego dzieci obchodziły Mikołajki. Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły ubrani w świąteczne stroje oraz mikołajkowe czapeczki. Dzieci poznały historię Świętego Mikołaja z Miry, śpiewały piosenki o Mikołaju, a także wykonały przepiękne prace plastyczne.
To był wspaniały dzień :)
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii Mikołajki w klasie 0.
Nagłówek
W tym roku z okazji Mikołajek na uczniów klasy 8a czekała pewna niespodzianka. Podczas próbnych egzaminów uczniowie dostarczyli do szkoły prezenty, które 18 grudnia późnym wieczorem zostały dostarczone pod ich adresy przez... prawdziwego Świętego Mikołaja! Oprócz uczniów klasy ósmej obdarowane zostało także ich młodsze rodzeństwo! Po 22:00 spotkaliśmy się na Teams, aby wspólnie otworzyć prezenty! Zdjęcia z wieczoru pełnego uśmiechu, radości i dobrej zabawy można obejrzeć w fotogalerii.
Tydzień Talentów
Co roku w listopadzie w klasach 1-3 odbywa się Tydzień Talentów. W tym roku miał on trochę inną formułę niż zazwyczaj. Gorąco zapraszamy do wysłuchania nagrań i obejrzenia występów oraz zdjęć prac naszych niezwykle zdolnych uczniów.
Galeria zdjęć z tego wydarzenia.
Linki do filmów:
Warsztaty "Oswoić konflikt"
W pierwszym tygodniu grudnia klasy 7a i 8a miały okazję uczestniczyć w warsztatach na temat sposobów radzenia sobie z konfliktami organizowanych przez zaprzyjaźnione z naszą szkołą Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci “Szansa”. Bardzo dziękujemy Pani Magdzie oraz Pani Klaudii za poświęcony nam czas! :) Podczas 45-minutowych zajęć dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat emocji, konfliktów oraz naszego zachowania. Interesujące slajdy z prezentacji można zobaczyć w fotogalerii.
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia
W klasie 0a ten dzień wypełniony był wieloma atrakcjami. Przedszkolaki śpiewały piosenki, recytowały wiersze na cześć najsłynniejszej przytulanki na świecie, która towarzyszy najmłodszym od pokoleń.
Dzieci poznały historie powstania Pluszowego Misia oraz historię jego święta. A zaczęło się to bardzo dawno temu, za górami za lasami...
Były zagadki, rebusy, filmy oraz prace plastyczne nawiązujące do tej słynnej misiowej przytulanki.
Uczniowie wykonali także przepiękne pastelowe prace "Pluszowy Miś i jego przyjaciele"
Dzień Pluszowego Misia w klasie 0 był pełen wrażeń, wypełniony kreatywnymi zadaniami rozwijającymi wyobraźnie oraz poszerzającymi wiedzę. Zachęcamy do obrzejrzenia galerii Dzień Pluszowego Misia w klasie 0.
Spełnij marzenie i stań się grackim bogiem lub boginią!
Któż z nas nie marzył kiedyś o tym, by mieć jakąś nadzwyczajną moc? Uczniowie klas 5 nie tylko mieli takie marzenia, ale podjeli również działania, by je spełnić. Wcielili się w role greckich bogów i choć było to tylko na chwilę, efekt jest przepiękny niczym Afrodyta.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć - wystarczy kliknąć w plik Mitologia, by przenieść się w mityczny świat.
Dzień Praw Dziecka
20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym dniu szczególnie przypominamy sobie postanowienia Konwencji o Prawach Dziecka i rozmawiamy o tym, jak swoje prawa widzą uczniowie.
Mimo zdalnej edukacji klasa 2c wie, jakie są ich prawa i z tego powodu chcą się pochwalić kilkoma pracami, które znajdują się w galerii Dzień Praw Dziecka 2c.
W klasie 3a również nie zabrakło prac plastycznych dotyczących tak ważnego tematu, a obejrzeć je można w galerii Dzień Praw Dziecka 3a.
Dzień Tolerancji
16 listopada przypomnieliśmy sobie czym są akceptacja i poszanowanie, a wszystko za sprawą Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Rozmawialiśmy o tym, że każdemu należy się szacunek bez względu na to, jakiej jest narodowości, jaki ma kolor skóry, czy jaką religię wyznaje.
Klasa IIc przygotowała kilka prac z tej okazji, które znajdują się w albumie Dzień Tolerancji.
Tolerancja ważne słowo
To otwartość i uczciwość
Koleżenstwo oraz życzliwośćKilka dni później, 21 listopada, był równie ważny dzień - Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Rozmawialiśmy o tym, o ile świat byłby piękniejszy, gdybyśmy byli dla siebie milsi. Nie zabrakło oczywiście nawiązań do tolerancji i akceptacji.
Z tych okazji uczniowie klasy 2a przygotowali piękne plakaty. Zapraszamy do galerii prac.
Tydzień Zdrowego Jedzenia
W dniach 9-13 listopada uczniowe klasy 0 zapoznawali się z nawykami prawidłowego żywienia. Rozwiązywali krzyżówki, przygotowywali jadłospisy, ale przede wszystkim - poznawali zdrowe smaki. W domowym zaciszu, z pomocą rodziców, przygotowywali fantastyczne (oczywiście zdrowe) potrawy. Przyrządzali drugie śniadania, obiady, a nawet szarlotkę na deser! Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia, która znajduje się TUTAJ.
Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada nasza szkoła uczciła w tym roku w nieco inny sposób. Choć nie mogliśmy spotkać się na szkolnej sali gimnastycznej, jedna z klas podjęła wyzwanie, by przygotować dla nas lekcję historii - oczywiście online. Serdecznie zapraszamy do posłuchania pieśni patriotycznych oraz zapoznania się z prezentacją klasy 6g.
Odzyskanie przez Polskę niepodległości było tematem lekcji historii, a na godzinach wychowawczych była okazja do tego, by porozmawiać o patriotyzmie. Klasa 4b przygotowała flagi, kotyliony i plakaty upamiętniające ten dzień, które można obejrzeć w GALERII. Część uczniów i nauczycieli zmieniła swoje avatary w aplikacji Teams, dodając akcent w formie biało-czerwonych barw.
W klasie 3c natomiast odbyło się Tygodniowe Wyzwanie Patriotyczne. Chętni uczniowie codziennie, przez 7 dni, otrzymywali zadania, dzięki którym lepiej poznawali swój kraj. A w jaki sposób to robili? Gorąco zachęcamy do kliknięcia TUTAJ i zobaczenia!
Nagłówek
W dniu 10 listopada w oddziale przedszkolnym odbyły się obchody Święta Niepodległości. Tego dnia uczniowie prezentowali kreacje mody patriotycznej wg własnego pomysłu. Odświętne stroje wprowadziły wyjątkową atmosferę.
Podczas świętowania obchodów kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dzieci rozwijały poczucie przynależności do kraju ojczystego, jego kultury, tradycji oraz poszerzały wiedzę na temat ojczyzny poprzez udział w różnorodnych grach edukacyjnych. O godzinie 11:11 z zachowaniem właściwej postawy dzieci odśpiewały hymn Polski „Mazurka Dąbrowskiego”. Tego dnia dzieci odwiedziły także szkolną bibliotekę, w której obejrzały bogatą wystawę dziecięcej literatury o tematyce patriotycznej.
Święto Niepodległości stało się bardzo radosnym dniem w naszej grupie i mamy nadzieję, że pozostanie ono w pamięci naszych ,,Małych Polaków”.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć Narodowe Święto Niepodległości w grupie 0.
Europejski Dzień Dobrego Jedzenia
8 listopada obchodzony jest Dzień Dobrego Jedzenia i Gotowania. Tego dnia zwracamy uwagę na to, jak ważne jest prawidłowe, pełnowartościowe odżywianie. Mimo utrudnionych okoliczności, uczniowie mogli poszerzać swoją wiedzę dotyczącą nawyków żywieniowych dzięki narzędziom kształcenia na odległość. Zachęcamy do kliknięcia w grafikę i przekonania się, jak łatwo można przenieść się w świat jedzenia.
Czytaj książki!
W październiku klasa 2a tworzyła plakaty zachęcające do czytania książek. Zapraszamy do obejrzenia prac.
Facebook na lekcjach historii? Czemu nie!
Media społecznościowe z pewnością nie kojarzą nam się z lekcjami historii. Jednak... może by tak przełamać taki schemat myślenia? Klasy 8 odpowiedziały na pytanie: "Czy facebook jest tylko dla współczesnych?". Odpowiedź była jednoznaczna - absolutnie NIE! Uczniowie zaprezentowali co postaci z okresu II wojny światowej mogłyby zamieszczać na swoim wallu.
Zapraszamy do obejrzenia niektórych Facebookowych tablic naszych historycznych bohaterów w galerii Facebook na lekcjach historii.
Wirtualne muzea na lekcji historii
Prace domowe wcale nie muszą być nudne! Przekonali się o tym po raz kolejny uczniowie klas 7, gdy na historii usłyszeli takie polecenie:
"Wyobraź sobie, że jesteś dyrektorem muzeum i zaprojektuj sale dla czterech wybitnych Polaków, którzy zostali zmuszeni do życia na emigracji. Zaprezentuj ich twórczość w dowolnej formie"
Wspólnie ustalono, aby przedstawić losy następujących osobistości: Adama Mickiewicza, Marii Skłodowskiej-Curie, Fryderyka Chopina oraz Heleny Modrzejewskiej.
Zachęcamy do zapoznania się z fragmentami prac uczniów w galerii Wirtualne muzea na lekcji historii oraz obejrzeniem filmiku, który zamieszczony jest obok.
Przedstawienie superwładcy
30 października klasa 3a przygotowała przedstawienie pod tytułem „wybory superwladcy”. Królowie z różnych epok prezentowali swoje osiągnięcia aby później w demokratycznych wyborach zostać wybranymi przez lud. Uczniowie samodzielnie wykonali rekwizyty. Była to dla wszystkich wspaniała zabawa a zarazem ciekawa lekcja historii. Przedstawienie reżyserowała Joanna Baran.
Zapraszamy do obejrzenia galerii Przedstawienie superwładcy.
Ślubowanie pierwszoklasistów
Październik był bardzo ważnym miesiącem dla każdego pierwszoklasisty, gdyż za sprawą ślubowania, stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Ten uroczysty dzień poprzedziły oczywiście przygotowania i nauka hymnu szkoły. To jednak nie wszystkie atrakcje, które co roku czekają na pierwszoklasistów. Prócz ślubowania, ważnym dniem jest również pasowanie na czytelnika. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tych dni:
Integracja klasy 8a
23 października w piątek przed rozpoczęciem zdalnej nauki klasa 8a w ostatniej chwili wpadła na pomysł zorganizowania spotkania integracyjnego. Dzięki nieocenionej pomocy Rodziców w 2 godziny przygotowaliśmy dla wszystkich pizzowy poczęstunek! Do wieczora spędziliśmy czas grając w gry, rozwiązując zadania i śpiewając karaokę. To była bardzo udana, spontaniczna impreza a lekcje do 18:30 (!) wyjątkowo się nie dłużyły. Dziękujemy Rodzicom, na których zawsze możemy liczyć i zapraszamy do galerii Integracja klasy 8a, w której można znaleźć kilka zdjęć z tego dnia.
Minutowa Piosenka
23 października klasa 6f miała wyjątkową lekcję muzyki. Tego dnia uczniowie przenieśli się do zaaranżowanego przez nauczycielki studia nagraniowego.
Nagrania poprzedziło sporo przygotowań - uczniowie napisali tekst, nauczyli się melodii oraz poznali partie instrumentalne. Zobaczyli, że znany wszystkim flet przydaje się nie tylko w szkolnej ławce, ale i dobrze brzmi w jesiennej piosence. Nagraniom towarzyszyło mnóstwo emocji, jednak trzeba przyznać, że nasi młodzi muzycy profesjonalnie podeszli do sprawy.
Wkrótce efekty naszej wspólnej pracy, tymczasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego dnia, które znajdują się w galerii Minutowa Piosenka 6f.
Dziel się uśmiechem
W październiku w naszej szkole (klasy 1-6) odbyła się akcja marki Orbit - "Dziel się uśmiechem". Zostały przeprowadzone lekcje o higienie jamy ustnej, a dzieciaki otrzymaly pakiety - książeczki z zadaniami, szczoteczki i pasty do zębów oraz gumy do żucia, aby zapobiegać próchnicy.
Szkole koło PCK we wspołpracy z Mazowieckim oddziałem PCK.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej akcji. Znajdują się w galerii Dziel się uśmiechem.
Biegane dyktando w 3c
Czy da się połączyć wf z ćwiczeniem zasad ortografii? Jasne, że tak! Wystarczy duża sala gimnastyczna, kartka, długopis i grupa gotowych do działania trzecioklasistów, aby zorganizować biegane dyktando. Zasady były proste, dzielimy się na grupy, wybieramy kto będzie zapisywał tekst, kto sprawdzał błędy, a kto biegał i zapamiętywał zdania. Zabawa była przednia! Kolejne biegane dyktando w klasie 3c przed nami.
Zajrzyjcie do zdjęć - Biegane dyktando 3c.
Pozdrawiamy, Uczniowie klasy 3c
Żywa lekcja historii
22 października klasy 5 uczestniczyły w żywej lekcji historii. Uczniowie przenieśli się do starożytnej Grecji i poznali życie codzienne w Atenach i Sparcie. Wiedza zdobyta w ten wyjątkowy sposób z pewnością zostanie w ich głowach na bardzo długo.
Zachęcamy do obejrzenia galerii Żywa lekcja historii w klasach 5, aby przekonać się, jak to wszystko wyglądało.
Warsztaty przyrodnicze - "Las w słoiku"
21 października klasy trzecie brały udział w wyjątkowych warsztatach przyrodniczych. Zadaniem uczniów było stworzenie swoich własnych mini szklarni z żywymi sukulentami. Każdy tworzył własną kompozycję piasków, kamyków, żwirków w których posadzone zostały rośliny. Uczniowie dowiedzieli się jak dbać o swój "las w słoiku", aby pięknie rósł i cieszył oko.
Zachęcamy do obejrzenia galerii Warsztaty przyrodnicze - "Las w słoiku".
Dzień Edukacji Narodowej
14 października to wyjątkowa data dla uczniów i nauczycieli. Dzień Edukacji Narodowej to moment, w którym szczególnie przypominamy sobie jak ważne dla młodych pokoleń jest kształcenie i rozwój. Ponieważ w tym roku nie mogliśmy spotkać się wszyscy na uroczystym apelu, klasa 6a przygotowała specjalnie na ten dzień krótkie przedstawienie. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia! Można to zrobić klikając w grafikę po prawej stronie.
O!swój 2020
W październiku klasa 4b uczestniczyła w programie "O!swój 2020". Jest to projekt uczący zarówno nauczycieli, jak i uczniów o edukacji włączającej. Współorganizatorem jest Teatr 21, którego większość aktorów ma zespół Downa lub Autyzm. Warsztaty polegały na obejrzeniu przedstawienia pt. "Indianie", następnie na spotkaniu z osobami tworzącymi spektakl i podzieleniu się odczuciami i wrażeniami. Dzieciaki były zachwycone, mamy nadzieję, że to był pierwszy, ale nie ostatni raz!
Zapraszamy do obejrzenia galerii O!swój 2020.
Wirtualna pocztówka
9 października nie przypadkiem uczniowie zajęli się pisaniem pocztówek. W Światowy Dzień Poczty, postanowili podzielić się uśmiechem i dobrą energią ze swoimi sąsiadami, poprzez przygotowanie Wirtualnej Pocztówki. Każda klasa mogła napisać życzenia lub miłe słowa, udowadniając tym samym, że warto mieć kogoś obok. Zachęcamy do obejrzenia relacji z przygotowań - można to zrobić, klikając w grafikę po prawej stronie.
Lekki tornister
1.10.2020 klasa 2c ważyła swoje tornistry. Książki, zeszyty, piórnik, drugie śniadanie, ulubiony pluszak... choć każde z osobna waży niewiele, to razem potrafi być naprawdę ciężkie. Uczniowie dowiedzieli się, czy przypadkiem nie noszą zbyt dużo rzeczy w swoim plecaku. Przypomnieli sobie również, że o kręgosłup trzeba dbać nie tylko siedząc w ławkach, ale również w drodze do szkoły.
Teraz już wiedzą jak prawidłowo nosić swój plecak i na pewno pozbędą się zbędnych kilogramów.
Dzień Chłopaka
30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. Wszystkie klasy uczciły ten dzień, jednak każda zrobiła to na swój sposób. Dziewczyny wykazywały się kreatywnością i współpracą, aby sprawić, by koledzy poczuli się wyjątkowo.
W klasie 3c dziewczynki zorganizowały męski turniej, z którego zdjęcia można znaleźć w albumie Dzień Chłopaka 3c.
Zdjęcia z wyjścia do kręgielni klasy 5c są w albumie Dzień Chłopaka 5c.
Pizzową niespodziankę klasy 7a można obejrzeć w albumie Dzień Chłopaka 7a.
Masa niespodzianek od dziewczyn z 8a znajduje się w albumie Dzień Chłopaka 8a.
Festiwal Nauki
25 września klasy 7a i 8a miały okazję uczestniczyć w warsztatach GRA-NICA: JAK POWSTAJĄ GRANICE, JAK SIĘ ZMIENIAJĄ I DLACZEGO TO DOTYCZY RÓWNIEŻ MNIE? zorganizowanych przez Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Festiwalu Nauki. Podczas 45 minutowych zajęć opracowały aktualne tematy takie jak Brexit, granice Europy podczas Covid-19 oraz granice polskie i migracje ze wschodu. To była ciekawa lekcja wiedzy o społeczeństwie!
Więcej zdjęć w albumie Festiwal Nauki w klasach 7a i 8a
Sprzątanie świata
Po raz 27 pod hasłem „Rezygnuję, Redukuję, Segreguję” odbyła się tegoroczna akcja Sprzątanie Świata 2020. Pomimo epidemii Covid-19, zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa, również w tym roku uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do finału akcji. Nie możemy przecież zapomnieć, ze Ziemia to nasz wspólny dom, o który powinniśmy dbać wszyscy bez względu na okoliczności.
W otoczeniu naszej szkoły zebraliśmy mnóstwo śmieci. I choć w skali całego Świata to niewiele, to jednak mamy świadomość, że zrobiliśmy coś dobrego dla Matki Ziemi.
Musimy zdawać sobie sprawę, że z roku na rok nasza konsumpcja rośnie, przez co rośnie również ilość wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych. Odpady te należy segregować , żeby mogły być poddane recyclingowi i otrzymać „drugie życie” zamiast trafić na wysypisko. I chociaż wiadomo, że w dzisiejszych czasach trudno jest zupełnie wyeliminować plastik z codziennego życia, to możemy zminimalizować jego szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i naszą planetę. Pamiętajmy o tym pijąc z plastikowych butelek albo używając do jedzenia plastikowych sztućców. Zamieńmy plastikowe reklamówki na materiałowe torby wielokrotnego użytku. Być może przystępując do akcji w przyszłym roku zauważymy, że w naszym otoczeniu jest znacznie mniej plastikowych odpadów.
Więcej zdjęć w galerii Sprzątanie Świata.
Lekcja historii: Życie pierwszych ludzi.
Uczniowie klas 5 na lekcjach historii poznali życie pierwszych ludzi.
Zainspirowani sztuką z okresu paleolitu, neolitu epoki brązu i żelaza wykonali zarówno naskalne malowidła, rzeźby, broń jak i biżuterię.
Zapraszamy do obejrzenia ich pełnych pasji prac, które znajdują się w albumie Na lekcjach historii.
Żywa lekcja historii
23.09.2020 Dziś, klasy 6E, 6F oraz 6G miały okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii. Piknik edukacyjno-historyczny pt. "Zostań ochotnikiem 1920" zdecydowanie skupił uwagę uczniów. Poznali różne funkcje, które podczas Bitwy Warszawskiej pełniły kobiety i mężczyźni. Dowiedzieli się, jak wyglądało opatrywanie ran, przekazywanie wiadomości, jakich używano broni, a także czym jest żołnierska dyscyplina. Poznali podstawy musztry i sprawdzili się w szyciu kotylionów. Zwieńczeniem atrakcji była przejażdżka wojskowym samochodem.
Zapraszamy do obejrzenia galerii Żywa lekcja historii.
Poszukiwanie jesieni
23.09.2020 klasa 2a wybrała się do Parku Skaryszewskiego na poszukiwanie pierwszych oznak jesieni. Pogoda była piękna, słoneczko przygrzewało, kolorowe liście szeleściły nam pod nogami . Między drzewami wesoło biegały wiewiórki przygotowujące zapasy na zimę. Obserwacja ich sprawiła nam dużo radości. Do szkoły wróciliśmy z kieszeniami wypełnionymi żołędziami i z pięknymi bukietami z liści w rękach.
Zdjęcia można zobaczyć w albumie Poszukiwanie jesieni.
Dzień bez samochodu
22.09.2020 obchodziliśmy Dzień bez samochodu. Z tej okazji uczniowie wszystkich klas 1-3 rozmawiali w klasach o ekologicznych środkach transportu i potrzebie dbania o naszą planetę Ziemię. Uczniowie klasy 2 a wykonali plakaty zachęcające dorosłych do ograniczenia poruszania się samochodami po mieście.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie Dzień bez samochodu.
Dzień kropki
15.09.2020 Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzimy w naszej szkole nie od dziś. Uczniowie i nauczyciele odziani w plamki, koła i grochy, ochoczo wkroczyli do klas, by w ciekawy sposób uczcić ten dzień. Na wielu lekcjach, szczególnie w klasach młodszych, wszystko kręciło się tylko wokół jednego - małej kropki, bez której świat byłby zupełnie inny.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego dnia, które znajdują się w albumie Kropka z kropką się spotkały i tak sobie pracowały 2c.
Bezpieczna droga do szkoły
11.09.2020 Klasa 2c zna już zasady bezpiecznej drogi do szkoły. Uczniowie poznawali je nie tylko w teorii, ale przede wszystkim ćwiczyli ich zastosowanie w praktyce.
Czerwone światło stój. Zielone światło idź.
Na żółtym świetle zawsze czekaj - tak już musi być.
Jak radzili sobie uczniowie? Można zobaczyć w galerii Bezpieczna droga do szkoły klasy 2c.
W przestrzeni kosmicznej
10.09.2020 Ten dzień był dla klasy 2c kosmiczny! Wraz z panią Emilką (choć siedząc w szkolnych ławkach) wyruszyli w daleką podróż, by zgłębiać tajniki wszechświata. Poznali planety Układu Słonecznego i gwiazdy, a następnie przelali swoje wyobrażenia na kartki, wykorzystując ciekawe techniki.
Efekty tej niesamowitej lekcji można obejrzeć w albumie 2c w przestrzeni kosmicznej - poznajemy układ słoneczny, gwiazdy i planety.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor
Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.
Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.
Lapbookowa nauka - cztery pory roku
W październiku dzieci z kl 2c przystąpiły do robienia lapbookow o jesieni. Lapbooki okazały się strzałem w dziesiątkę i sprawiło im to wiele radości. Zapraszamy do obejrzenia prac w albumie Lapbookowa nauka - cztery pory roku.